Yurtdışında Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Yurtdışında Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi kartları artık en çok kullanılan ödeme şeklidir. Pek çok insan küçük ya da büyük birçok alışverişinde nakit para ile ödeme yapmak yerine kredi kartını tercih etmektedir. Kimi insan kartların verdiği bonus ya da puanlar için kimi nakit para taşımamak için kimi de nakit parası olmadığı için bu yolu tercih etmektedir. Kredi kartı sahipleri yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da yaptıkları alışveriş ve harcamalarında kredi kartlarını kullanabilmektedirler.

Kredi kartları yurtdışında nasıl kullanılır?

Yurtdışında kredi kartı kullanımı konusu pek çok kişi tarafından merak edilir. Özellikle ilk defa yurtdışına çıkacak olanların sıkça sorduğu bir sorudur. Sorunun cevabı ise oldukça kolay. Aslına bakarsanız kredi kartı kullanımı yurtiçi ya da yurtdışında farklılık göstermemektedir. Yani yurtiçinde nasıl kullanılıyorsa yurtdışında da aynı şekilde, aynı işlemlerde kullanılabilmektedir. Kullanım şeklinde bir fark yok ancak kullanım sonrası hesaplamalarda ve borcun karta yansımasında bazı farklılıklar elbette ki mevcuttur.

Yurtdışında kredi kartı kullanıldığında borç tutarı nasıl hesaplanır, nasıl ödenir?

Yurtdışında kredi kartı kullanımı için unutulmaması gereken nokta banka ile görüşülerek kartın yurtdışı işlemlere açılmasını talep etmektir. Birçok kart zaten açık olarak gelmektedir ancak kapalı olarak gönderilen kartlar da bulunmaktadır. Yurtdışında pos cihazı olan işyerlerinde ve banka ATM’lerinde kartlar kullanılabilmektedir. ATM’lerden nakit para çekilebilir ancak bu işlem den belli bir ücret alınır. Bu ücret kullanılan bankaya göre değişebilmektedir. Alışverişlerde ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Öncelikle yurtdışında yapılan alışverişlerin kredi kartı ekstresine hangi para cinsinden yansımasını istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Bunu TL olarak seçerseniz, alışveriş yaptığınızda harcadığınız tutar banka kurundan TL’ye çevrilerek ekstrenize eklenir. Eğer bu işlemler için TL değil de farklı bir para birimi seçtiyseniz ay sonunda TL harcamalarınıza ek olarak ikinci bir ekstre daha karşınıza çıkacaktır. Bu ekstre de yurtdışı harcamalarınızı gösterir ancak bu yöntem çok tavsiye edilmez. Çünkü burada asgari tutarın ödenmesi durumunda işleyen faiz TL eksreye göre oldukça yüksektir.

Hepimiz kartlarımızın üzerindeki VİSA ya da MasterCard ibarelerini görmüşüzdür. Anlamını pek bilmediğimiz bu ibareler kredi kartlarımızın yurtdışı işlemlerini ifade eder. Yurtdışında yapılan harcamalar bu iki şirket aracılığı ile bankalar arasında aktarım yapılır ve kur değişiklikleri hesaplanır. Örneğin, Yurtdışında bir X bankasından nakit para çektiniz. Kartınız VİSA ise bu şirket sizin para çektiğiniz bankadan bilgileri alır ve sahibi olduğunuz kredi kartının ait olduğu bankaya iletir. Bankanız da gelen tutarı sizin kart ekstrenize yansıtır.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli?

Öncelikle kredi kartı günlük ihtiyaçlarımız için en önemli araçlardan bir tanesidir. Yanımızda nakit para olmadığı ...