Yıllık Enflasyon İki Basamaklı Sayılara Ulaştı

Yıllık enflasyon çift haneli sayılara ulaşmış durumda. Şubat ayı enflasyon verilerine göre yıllık enflasyon beklenenin üstünde oluştu ve çift basamaklı sayılara ulaştı. 

2017 yılının ilk çeyreğini oluşturan ayların içinde olduğumuz bu günlerde ekonomi ile ilgili güzel haberler almıyoruz. TÜFE ve ÜFE rakamlarının açıklanması içinde bulunduğumuz ekonomik koşulların vahametini gözlerimizin önüne seriyor. Market raflarında bulunan ürünlerin fiyatlarında ve pazar etiketlerinde henüz bu yansımayı görmedik. Ancak enflasyon sayıları bize gelecek günlerde zamları ve fiyat artışları göreceğimizin haberini vermekte.

Enflasyonun bu aylarda zaten yüksek çıkması bekleniyordu. Ancak sayıların bu kadar yüksek çıkması beklenmiyordu. Öyle ki, TÜFE’nin Şubat ayında yüzde 0,5 oranında artması beklenirken TÜFE yüzde 0,81 oranında arttı. Enflasyon vatandaşın en çok ilgilendiği unsur olduğundan aslında ona bakmak gerekiyor. Enflasyon yüzde 9,22 seviyesinden yüzde 10,13 seviyesine çıkmış durumda. Yani canımızı sıkması gereken esas haber bu. Şubat ayına ait verilere göre ÜFE aylık yüzde 1,26 oranında arttı. Bu verinin yıllık artış oranı ise yüzde 15,36 oldu.

Ana harcama gruplarına yönelik elde edilen veriler aslında hangi sektörde fiyatların ne kadar arttığı konusunda daha net fikir veriyor. Buna göre gıda fiyatlarında yüzde 0,84 oranında artış oldu. Ayrıca sağlık sektöründe yüzde 2,17 oranında artış olduğu görüldü. Çeşitli mal ve hizmetler grubunda yüzde 1,38 oranında artış olduğu bilgisi verildi. Konut fiyatları da diğer sektörlerdeki fiyatlardan geri kalmadı ve bu fiyatlarda da yüzde 1,18 oranında artış oldu. İnsanların biraz stres atmasını ve her türlü sıkıntıdan uzaklaşmasını sağlayan sektörde eğlence ve kültür sektöründe de fiyatlar yüzde 0,89 oranında arttı. Yani tüm bu fiyat artışından biraz olsun uzaklaşmak istediğinizde bile daha fazla para harcamanız söz konusu.

Enflasyon oranına, TÜFE ve ÜFE verilerine ve her türlü fiyat artışına kızıp, sinirlenip ve bütün bunlardan bunalıp bir sigara yakmak ya da biraz kafayı bulmak istediğinizde tütün ve alkollü içecek grubuna harcama yapmak isteyebilirsiniz. Ancak bu grupta yer alan ürünlerin fiyatlarında da artış söz konusu. Üstelik yıllık en fazla artışın görüldüğü grup bu grup oldu. İlerleyen zamanlarda Merkez Bankasının bu artışlara nasıl tepki vereceği merak konusu.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı ve Banka Kartı İçin Yedi Gün Şartı

Kredi kartları ve banka kartları hakkında yönetmelikte BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Artık bankalar kart sahiplerinin ...