Yapılandırma Kredisi Nedir?

Yapılandırma kredisi borçlu kişinin borcunun banka tarafından ödenmesi ve bu tutarın borçlu tarafından taksitle bankaya ödenmesidir. Bu kredi, borcunuzu yapılandırmanızı sağlar.

Yapılandırma kredisi banka tarafından borçlu kişiye verilir. Bu kredi sayesinde kişi borcunu kapatır ve sadece yeni kredi borcunu öder. Bu da var olan borcun kapatılmasını ve kişiye uygun bir ödeme planı oluşturulmasını sağlar.

Kredi kartı borcunuz, kredi borcunuz, kredili mevduat hesabı borcunuz ve bankaya bunlar gibi borçlarınız varsa yapılandırma kredisi çekerek tüm borçlarınız kapatabilir, bunları tek kredi taksidi imiş gibi bankaya ödeyebilirsiniz. Bu kredinin en önemli özelliği, krediyi borçlu olduğunuz bankadan almak zorunda olmamanızdır. Yani bir bankadan yapılandırma kredisi çekerek başka bankadaki borçlarınızı kapatmanız ve yeni kredi borcunuzun taksitlerini o bankaya ödemeniz mümkündür.

Bankaya borçlu olan kişilerin sayısı son günlerde çok artmıştır. Özellikle kredi ve kredi kartı borcu yüzünden yasal takip altında olan çok kişi vardır. Bu borçlar hemen ve kolay bir şekilde taksitlendirilememektedir. Özellikle bunu yapmaya çalıştığınızda kısa vadelerle ve yüksek faiz oranlarıyla karşılaşmanız mümkündür. Ancak ortada borcunuzu ödemek zorunda olduğunu gibi bir gerçek de vardır. Bu nedenle önemli olan borcunuzu ödemenizdir.

Yapılandırma kredisi bankalar tarafından borcunu ödeyemeyen kişilerin borçlarını yapılandırarak ödemeleri amacıyla çıkarılmıştır. Çünkü bankalar borçlu kişilerden borçlarını bir şekilde tahsil etmek isterler. Bankalar uzun süren icra süreçleri ve yasal takiplerle uğraşmak yerine müşteriyi tekrar bankaya bağlamak ve aynı zamanda borç tutarını da taksitle de olsa kişiden tahsil etmek isterler. Bu gibi nedenlerle ortaya yapılandırma kredisi çıkmıştır.

Bankalar yapılandırma kredisi sayesinde hem müşteriden borçlarını tahsil edebilirler hem de müşteriyi uzun bir süre daha bankalarına bağlamış olurlar. Yapılandırma kredisinden yararlanmak istiyorsanız borçlarınızı ödeyemeyeceğinizi anladığınız zaman hemen bankaya başvurmalı ve borçlarınızı ödemek için yapılandırma kredisi talep etmelisiniz. Hatta zaten kredi borcu ödüyorsanız alacağınız yeni kredi sayesinde kalan borcunuzu kapatabilir, bu tutarı daha düşük taksitlerle ödersiniz. Eğer beş taksidiniz kalmışsa ve bu taksitlerin toplamı 2000 TL ediyorsa bankadan 2000 TL’yi 10 ya da 12 ay vade ile çektiğinizde hem eski kredi borcunuzu kapatırsınız hem de daha az taksit ödemiş olursunuz.

Cevapla

x

Check Also

2018 Faizsiz Taşıt Kredisi Fırsatı

Otomobil firmaları taşıt almak isteyen müşterilerine 2018 yılında faizsiz kredi fırsatı sunmaktadır. Faizsiz kredi veren ...