Temettü Nedir? Temettü Veren Firmaların Hissesini Almak Mantıklı Mı?

Temettü Nedir? Temettü Veren Firmaların Hissesini Almak Mantıklı Mı?

Temettü, “kar payı” anlamına gelmektedir. Şöyle anlatabiliriz, herhangi bir yüksek gelir elde eden hissenin ortakları, kendi payını satışa sunabilirler. Siz de bu payı satın alabilir, hisseye ortak olabilirsiniz. Kimi zaman bu durum sizlere yüksek gelir elde edebileceği gibi, kimi zaman da dibe çökmenize neden olabilmektedir.

Bu sebeple “temettü veren firmaların hissesini almak mantıklı mı?” sorusu havada kalıyor. Öncelik olarak bu noktada bazı ayrıntılara önem vermek gereklidir;

Hissenin son 1 aylık dalgalanmalarını kontrol edin.
Yatırımcının niye kağıdını veya hissesini satmak istediğini öğrenin.
Diğer ortakların tutumlarını kontrol edin.

Bu gibi maddeleri gözden geçirmeniz dahilinde yatırımlarınızı en iyi şekilde ele alabilirsiniz. Aksi halde batma durumları da söz konusu olabilir. Çoğu zaman ortaklardan herhangi birisi kendi kar payını satmak istediği zaman, zamanla diğer ortaklarda çekiliyor ve bu nedenle hisse kağıdında düşüşler gözlemleniyor. Çünkü yapılan yatırımların geri çekilmiş olması veya farklı bir kağıda kaydırılmış olması demek, maddi yatırımın düşmesi doğrultusunda, hissenin de değer kaybetmesi anlamına gelmektedir. Bu sebeple doğru yatırım ortamları araştırmak ve her zaman kontrollü bir alan oluşturmak ciddi değer ve önem taşıyan durumların başını çekmektedir.

Sizlere kar payı üzerinden fikir vermemiz gerekirse, üst kısımda sıraladığımız maddeleri iyi araştırmanız gerekmektedir. Borsanın hilelerle ve küçük ayrıntılarla dolu olduğunu unutmamalısınız. Herhangi bir temettü almadan önce danışmanlık firmasıyla irtibata geçebilir, bu sayede kar oranlarını daha yüksek oranlara taşıma fırsatları elde edebilirsiniz. Göreceksiniz ki, zamanla satın aldığınız hisselerin sizi daha da üst noktalara taşıma ihtimali söz konusu olabilecek! Yatırım araçlarını en iyi şekilde ele almak ve değerlendirmek açısından bu tip ayrıntıları gözden kaçırmayın.

Cevapla

x

Check Also

Borsada Para Kazandıracak Adımlar

Borsada Para Kazandıracak Adımlar

Borsada nakitlerinizi düzenli ve güvenli bir şekilde değerlendireceğiniz bir kurumdur. Borsada zengin olanlar vardır, bunu ...