Taşıt Kredisi Şartları

Taşıt Kredisi Şartları

Taşıt kredisi kullanmak, belirli bir birikimi olmayan ve araç sahibi olmak isteyenler için oldukça avantajlıdır. Taşıt kredisi için 2 seçeneğiniz vardır. İlk seçenek sıfır kilometre bir araç seçmektir. Diğer seçenek ise 5 yaşını aşmamış bir araç tercih etmektir. Aksi takdirde başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir çünkü bankalar 5 yaşının üzerindeki araçlara taşıt kredisi vermemektedirler. Peki, taşıt kredisi şartları nelerdir?

En Az 6 Aydır Bir İşte Çalışıyor Olmak

Eğer yeni işe başladıysanız ve daha 6 ayı doldurmadıysanız, araç kredisi almanız oldukça zordur. Bankalar düzenli bir gelir sahibi olmanızı isteyeceklerdir. Bu sebeple kredi başvurusu yapacağınız bankanın taşıt kredisi şartları için mutlaka başvurmadan önce inceleyiniz.

Yüksek Kredi Notuna Sahip Olmak

Bankalar, kredi verirken düzenli ödeme yapan müşteriler ile çalışmak isterler. Bundan dolayı kredi notunuz, ilk bakılanlar arasındadır. Eğer bankalara düzenli ödemeler yapmış ve geçmişte çek veya senet sorunları gibi problemler yaşamamışsanız, kredi notunuz yüksektir ve bankadan kolaylıkla kredi alabilirsiniz demektir.

Peşinat

Bankalar, tercih ettiğiniz araç ister sıfır ister ikinci el olsun aracın bedelinin tamamına kredi vermezler. Bankalara göre değişkenlik gösterebilen bu oran en fazla %90’dır. Araç bedelinin geri kalan kısmını peşin olarak ödemeniz gerekir. Bu peşinatı ödeyemezseniz, bankalar size araç kredisi kullandırmayacaklardır.

Kefil İstenebilir

Çoğu banka, sıfır araçlar için kefil istemezken, ikinci el araçlar için kredi kullanımında kefil isteyebilirler. Kefil göstereceğiniz kişinin de bankalarla geçmişi ve kredi notunun orta veya yüksek seviye olması gerekir. Aynı zamanda kefilinizin, belirli bir gelire de sahip olması şartı aranır.

Taşıt kredisi kullanmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken şartlar bunlardır. Bu şartların bankadan bankaya değişkenlik gösterebileceğini unutmayıp, mutlaka başvurunuzu yapmadan önce bankanın araç kredisi şartları hakkında bilgi alınız.

Cevapla

x

Check Also

Taşıt Kredisi Başvurusu Red Nedenlerini Öğren

Taşıt Kredisi Başvurusu Red Nedenlerini Öğren

Her geçen gün bir üst modeli çıkarılarak genişleyen araba modellerinin, arabaların alımı da aynı oranda ...