Taşıt Kredisi Başvurusu Red Nedenlerini Öğren

Taşıt Kredisi Başvurusu Red Nedenlerini Öğren

Her geçen gün bir üst modeli çıkarılarak genişleyen araba modellerinin, arabaların alımı da aynı oranda genişlemektedir. Gerek toplu taşıma araçlarının yetersiz olması, gerek arabanın sunduğu imkanlar ve cazibesi nedeniyle her gün binlerce araba, yeni sahibiyle tanışmaktadır. Elbette arabalar, çok ucuz fiyatlara temin edilebilen bir gereksinim değildir. Bu yüzdendir ki, yeni bir araba almak için birçok insan yıllarca beklemektedir. Bunun yanı sıra son zamanlarda kullanımı artan krediler de, araç sahibi olmak isteyenlerin yardımına koşmaktadır. Taşıt kredisi olarak adlandırılan bu krediler, araç sahibi olmak isteyen pek çok vatandaşın çözüm kapısıdır ancak ne yazık ki her başvuru yapan birey de, istediği krediyi alamamaktadır.

Taşıt Kredi Red Durumları

Taşıt kredilerinin, ihtiyaç kredileriyle aralarında işlem süreci açısından çok fazla bir fark bulunmamaktadır. Taşıt kredilerinin tek farkı, işlem sürecinde alınacak olan aracın ruhsatının gerekli belgeler arasında yerini almasıdır. Bankalar, araç ruhsatı haricinde, satışın yapıldığına dair noter onaylı belge istemekte ve bu belge karşılığında da verilen krediyi başvuru yapan tarafa değil alacaklı olan tarafa vermektedir. Taşıt kredilerinin, ihtiyaç kredileriyle aralarında işlem açısından çok fazla fark olmadığı gibi red durumlarında da aralarında pek fark bulunmamaktadır. İhtiyaç kredisinde red durumuna neden olabilecek yaygın sebepler arasında, başvuruyu yapan kişinin; geçerli ya da yeterli gelire sahip olmaması, icralık durumda olması, mevcut borçlarını geciktirmeli ödemesi ya da hiç ödememesi, varsa önceki borçlarından dolayı kara listeye girip çıkmış olması, kredi notunun düşük olması gibi nedenler yer almaktadır. Taşıt kredisi red durumları bu sebeplerden olabileceği gibi taşıt kredisine özel sebeplerden de olabilir. Taşıt kredisi red durumları arasında ise; başvuruyu yapan kişinin alacağı aracın ruhsatını bankalara gösterememesi yer almaktadır. Başvuruyu yapan kişinin, alacağı aracı belgeleyemediği takdirde red cevabı alması kaçınılmaz olacaktır. Taşıt kredisi red nedenlerinin eksik ruhsat belgesi dışında ihtiyaç kredisi red nedenlerinden hiçbir farkı bulunmamaktadır.

Taşıt kredisi için başvuru yapacak kişi, alacağı aracın ruhsat fotokopisini gerekli belgeler içerisine dahil etmeli ve alacağı aracı bankaya bu şekilde belgelemelidir. Yaygın kredi red nedenlerinden herhangi birini ya da birkaçını taşımayan ve şartlara uyan kişiler, ruhsat belgelemesini de yaptıktan sonra kolayca kredi alabilirler.

Cevapla

x

Check Also

Taşıt Kredisi Şartları

Taşıt Kredisi Şartları

Taşıt kredisi kullanmak, belirli bir birikimi olmayan ve araç sahibi olmak isteyenler için oldukça avantajlıdır. ...