Mevduat Nedir, Çeşitleri ve Avantajları Nelerdir?

Mevduat Nedir, Çeşitleri ve Avantajları Nelerdir?

Mevduat

Mevduat, satın alma gücünü temsil etmekte olan değerli kâğıt gibi değerlerin sahibi olan tüzel veya gerçek kişi tarafından geri alınmak üzere bankaya yatırılması işlemidir.
Yatırılan değerin bulunduğu hesap mevduat hesabı olarak adlandırılır.

Mevduat Çeşitleri

Mevduat çeşitleri kendi içerisinde vade yönünden ve kaynak bakımından olmak üzere ikili bir ayrıma tabi tutulur.

Vade Yönünden Mevduat Çeşitleri

  • Vadeli Mevduat Hesabı: Yatırılan değerin istenildiği zaman sahibine iade edildiği hesap türüdür. İade işlemi herhangi bir şarta bağlı değil. Faiz kazancı sağlamamaktadır.
  • Vadesiz Mevduat Hesabı: Hesap sahibinin yatırdığı değeri bankayla önceden kararlaştırdıkları süreç sonunda faiz kazancıyla beraber geri aldığı hesap türüdür. Hesap sahibi bu süre dolmadan yatırımını geri almak isterse faiz kazancını kaybetmektedir.
  • İhbarlı Mevduat Hesabı: Hesap sahibi yatırdığı değeri çekmeden belirli bir süre önce bankasına yapacağı işlemi bildirmekle yükümlüdür.
  • Kırık Vadeli Mevduat Hesabı: Vadeli hesaba göre vade süresi daha kısa sürelerde belirlenmiş mevduat hesabı türüdür.

Kaynakları Bakımından Mevduat Hesabı Türleri

  • Tasarruf Mevduatı: Gerçek kişilere ait mevduat hesabı türüdür. Hesabı açabilmek için gerçek kişinin ergin olması, akli yeterliliğe sahip olması özelliklerini taşıması gereklidir.
  • Resmi Kuruluşlar Mevduatı: Resmi kurum ve kuruluşların sahip olduğu hesap içeriği
  • Ticari Kuruluşlar Mevduatı: Ticari kuruluşlarca açılan mevduat hesaplarıdır.
  • Bankalar Arası Mevduatı: Diğer kuruluşlarca açılan mevduat hesaplarıdır.

Mevduat Hesabının Avantajları

Mevduat hesapları ekonominin devamlılığını sağlayan en önemli fonlardan biridir. Çünkü bankalar bu hesapta biriken para ve kaynakları yatırım yapmak, kredi vermek gibi amaçlarla kullanır. Bir nevi mevduat bankanın nakit para deposudur.
Ayrıca mevduat hesabına yatırılan para tasarrufların yastık altında saklanmaması sağlayıp piyasaya nakit akışı sağlamakta, vade ile mevduat sahibi paradan para kazanmaktadır.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı ve Banka Kartı İçin Yedi Gün Şartı

Kredi kartları ve banka kartları hakkında yönetmelikte BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Artık bankalar kart sahiplerinin ...