Kredi Sicil Affından Kimler Yararlanabilir?

Kredi sicil affı, kara listeye giren kişilerin kredi sicillerinin temizlenmesi için çıkarılır. Bu aftan, kanunda belirtilen kişiler yararlanabilir. Kredi sicil affından kimlerin yararlanabileceğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi sicil affı kara listeye giren kişilerin sicillerinin temizlenmesi için çıkarılır. TBMM tarafından çıkarılan bu aflar herkesi kapsayabilir ya da kapsamayabilir. Kredi sicil affından yararlanmak isteyenler bankalara başvururlar. 27 Ocak 2017’de resmî gazetede TBMM’de kabul edilen yeni bir karar yayımlandı. Böylece yeni bir kredi sicil affı kararı yürürlüğe girdi. Bu karara göre kara listede olan herkes bu yeni kredi sicil affından yararlanacak. Üstelik bir ayrım yapılmayacak. Yani esnaf, KOBİ, şirket, vatandaş yani Türkiye’de bankalara olan kredi borcu yüzünden kara listeye giren herkes bu aftan yararlanabilecek.

Bankalardan kredi aladığınızda, kredi kartı aldığınızda ya da bankada kredili mevduat hesabı açtırdığınızda herhangi bir şekilde borçlu olup bu borcunuzu 90 gün içinde ödemediğiniz takdirde kara listeye alınırsınız. Yani kredi siciliniz bozulur. Bu durumda kara listeden çıkmanız yani sicilinizin temizlenmesi için beş yıl boyunca beklemeniz gerekir. Bu beş yıl boyunca bankalardan kredi alamazsınız. Hiçbir banka size kredi kartı vermez. Ayrıca hiçbir bankada kredili mevduat hesabı (KMH) da açamazsınız. Bu durumda yapmanız gereken tek şey bu beş yılın geçmesini beklemektir. Üstelik kara listeye alındığınız zaman kredi puanınız da dibe vurur. Yani kredi puanınız riskli ve çok riskli düzeylere düşer. Bu da borcunuzu ödememenizin bir olumsuz etkisidir. Bu sadece vatandaş için, esnaf için değil KOBİ’ler için de şirketler için de böyledir. Şirketlerin adına kredi çekildiğinde ve bu kredi borcu ödenmediğinde aynı işlemler yapılır. Şirkete bir daha kredi verilemez. İşte bu kredi sicil affı şirketlerin de sicilinin temizlenmesini ve şirketlerin de bankalardan kredi alabilmesini sağlayacaktır. Ancak bunun için ya borcunuzu kapatmanız ya da yapılandırarak altı ay içinde ödemeniz gerekmektedir. Eğer borcunuzu yapılandırdığınız takdirde altı ay içinde ödemezseniz kredi sicil affından yararlanamazsınız. Bu yüzden kredi sicil affı sizin borcunuzu silmez. Sadece sicilinizi temizler.

Cevapla

x

Check Also

2018 Faizsiz Taşıt Kredisi Fırsatı

Otomobil firmaları taşıt almak isteyen müşterilerine 2018 yılında faizsiz kredi fırsatı sunmaktadır. Faizsiz kredi veren ...