Kredi Puanınızı Yükseltmenin Üç Etkili Yolu

Kredi puanınızı yükseltmek istiyorsanız yapmanız gereken bazı belirli eylemler mevcuttur. Bu yöntemleri uygulamanız hâlinde kredi puanınız yükselecektir. Kredi puanınızı yükseltmek için kullanabileceğiniz üç etkili yol bu yazımızda.

Kredi puanı son zamanlarda vatandaşlar tarafından önemi anlaşılan çok önemli bir unsurdur. Özellikle bu puanı hangi eylemlerin doğrudan etkilediğini bilmek ve hangi eylemlerin dolaylı da olsa çok fazla etkilediğini bilmek oldukça önemlidir. Bu yüzden kredi puanınız düşükse buna göre ödeme alışkanlıklarınızı değiştirmek büyük önem taşımaktadır. Yazımızın devamında kredi puanınızı yükseltmenin üç etkili yolunu bulabilirsiniz.

  1. Borçlarınızın Tümünü Kapatın ya da Taksitlendirin

Borçlarınızı kapatmak ya da taksitlendirmek kredi puanınızın yükselmesi için çok önemli bir adımdır. Borçlarınızın olması sizi riskli ya da çok riskli bir müşteri hâline getirir ve bankaların gözünde güvenilmez yapar. Bu yüzden başka herhangi bir adım atmadan önce borçlarınızı kapatmalı ya da taksitlendirmelisiniz. Eğer borçlarınızı doğrudan sıfırlayamıyorsanız en azından taksitlendirmeniz işe yarayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey borcunuzun taksitlerini düzenli olarak ödemektir. Çünkü taksitleri ödemezseniz ve geciktirirseniz yaptığınız taksitlendirme pek işe yaramayacaktır.

2. Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Borcunuzu kapattıktan sonra tüm ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanın yanı sıra kredi puanınızı yükseltmeniz için otomatik ödeme talimatı vermeniz gerekecektir. Otomatik ödeme talimatı vermeniz ve hesabınızda bu ödemeler için yeterli bakiye bulundurmanız kredi puanınızı çok olumlu bir şekilde etkileyecek bir etkendir. Çünkü bunu yaparak bankalara paranızın olduğu ve ödemelerinizi kolayca yapabildiğiniz görüntüsünü verirsiniz.

3. Ödeme Alışkanlıklarınızı Düzeltin

Ödeme alışkanlıklarınız da kredi puanınızı yüzde 30 oranında etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Aslına bakarsanız ödeme alışkanlıklarınız kredi puanınızın çok büyük bir kısmını oluşturan unsurdur. Bu yüzden ödemelerinizi zamanında yapmalı ve kesinlikle geciktirmemelisiniz. Ödemelerinizi sıraya koyarken en başa borçlarınızı koymalı ve bunlara öncelik vermelisiniz.

Yazımızda sıraladığımız bu üç etkili yöntemi uyguladığınız zaman kredi puanınız bu eylemlerinizden çok olumlu şekilde etkilenecek ve yükselecektir. Önemli olan bu eylemlerinizi en az iki ya da üç ay devam ettirmek ve sabırlı olmaktır. Çünkü ödeme alışkanlıklarınızı değiştirmek kolay değildir.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Notu Yükseltmek

Kredi Notu Yükseltmek İçin Ne Yapılmalıdır ?

Kredi notu, kişilerin bankalarda yaptıkları işlemlerin toplu bir şekilde değerlendirilmesi sonucunda oluşan bir puanlama sistemidir. ...