Kredi Puanım Ne Zaman Yükselir?

Kredi puanınız düşükse ve ne zaman yükseleceğini öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyarak bu konuda bilgi edinebilirsiniz. Kredi puanınızın yükselmesi için sabırlı olmanız gerekir. 

Kredi puanınız düşükse ve yükselmesini istiyorsanız öncelikle sabırlı olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Kredi puanınız hemen bir ay içinde yükselmez. Bunun için uygulamanız gereken yöntemler vardır. Bu yöntemlere kredi puanınız hemen bir ay içinde tepki vermez. Bu yüzden sabırlı olmalı ve ödeme alışkanlıklarınızı düzeltmelisiniz.

Ödeme alışkanlıklarınızı düzenlediğinizde ve ödemelerinizi çok düzenli bir şekilde yapmaya başladığınızda kredi puanınız sizinle ilgili yeni bilgileri değerlendirecek ve yeni alışkanlıklarınıza aşama aşama tepki verecektir. Yani kredi puanınız hemen yükselmeyecektir. Çünkü kredi puanınız aslında bir seviye belirlemek için sizinle ilgili bilgiler arar. Yani sizin ödeme alışkanlıklarınızla ilgili bilgilere ihtiyaç duyar. Alışkanlıklar da bir ayda belli olan unsurlar değildir. Davranış şeklinizin kredi puanınıza etki etmesi için en az üç ay geçmesi gerekir.

Kredi puanınız zaten yüksekse ve siz çok daha yüksek bir kredi puanı elde etmek istiyorsanız bu durumda çok fazla zamanın geçmesi gerekmez. Üç aydan daha kısa bir sürede ulaşmak istediğiniz puana ulaşabilirsiniz. Ancak bunun için elbette geciktirdiğiniz borçları ödemeli, devlete vergi ve benzeri borcunuz varsa kapatmalısınız.

Kredi puanınızın çok düşük olması durumunda puanınızın yükselmesi için iyi bir çalışma yapılması gerekir. Sıkı bir çalışma sonucunda kredi puanınızı istediğiniz seviyeye getirebilirsiniz. Ancak kredi puanınızın çok yükselmesi için üç aydan daha uzun bir süreye ihtiyaç duyabilirsiniz. Çünkü kredi puanınız ne kadar düşükse ödeme alışkanlıklarınızın değişmesine kredi puanınızın tepki vermesi ve iyi seviyeye gelmesi de o kadar uzun sürecektir.

Kredi puanınızın yükselmesi için yapmanız gereken uygulamalardan biri geciktirdiğiniz tüm borçları kapatmaktır. Kalan borçlarınızı da çok düzenli bir şekilde ödemektir. Eğer ciddi bir kredi puanı yükseltme çalışması içine girmek ve kredi puanınızı yükseltmek istiyorsanız çok sabırlı olmanız şarttır. Vadesiz hesabınızdan vereceğiniz otomatik ödeme talimatları da kredi notunuzu yükseltmenize yarar. Bunun için vadesiz hesabınızda otomatik ödeme talimatı verdiğiniz ödemelerinizin ödenmesine yetecek kadar bakiye bulundurmanız şarttır.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Notu Yükseltmek

Kredi Notu Yükseltmek İçin Ne Yapılmalıdır ?

Kredi notu, kişilerin bankalarda yaptıkları işlemlerin toplu bir şekilde değerlendirilmesi sonucunda oluşan bir puanlama sistemidir. ...