Kredi Puanım Çok Düşük

Kredi puanınız çok düşükse ve bankalardan kredi almak istiyorsanız işiniz oldukça zordur. Çünkü bankalar öncelikle kredi puanınıza bakmakta ve buna göre kredi talebinize cevap vermektedirler. Kredi puanınızın düşük olması nedeniyle ne yapacağınızı bilmiyorsanız yazımızı okuyarak neler yapacağınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kredi puanının düşük olması sık rastlanan bir durumdur. Türkiye’nin kredi puanı ortalaması 1400’dür. Bankalar bu ortalamanın üstünde olan kredi puanlarını genellikle iyi ve çok iyi şeklinde nitelendirirler. Eğer sizin kredi puanınız 800’ün altındaysa kredi almakta oldukça zorlanırsınız. Özellikle 500 ve 400’ün altında olan kredi puanlarıyla zaten kredi talebinde bulunmak dahi mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda ya kredi puanı iyi olan bir tanıdığınızın adına kredi almanız ya da kefil bulmanız gerekecektir. Ancak bunu yapabilmeniz oldukça zordur.

Kredi puanınızın düşük ve çok düşük olması sizin riskli ya da çok riskli müşteri kategorisinde olduğunuzu gösterir. Yani bankalar sizi kredi vermek için güvenilir bulmaz. Bu durumda eviniz, arsanız, iş yeriniz, tarlanız ve bunlar gibi gayrimenkulünüz varsa ipotek yoluyla kredi almanız mümkün olabilir. Ancak buna da yüksek ihtimal verilmemektedir. Başvurduğunuz bankanın kredi verecekleri kişilerde aradıkları koşullar bu gibi durumlarda kıstas hâline gelmektedir.

Kredi puanınız düşükse ve kredi ihtiyacınız acil değilse bu durumda iki ya da üç ay boyunca kredi puanınızı yükseltmeye çalışabilir ve daha sonra kredi talebinizi yinelemeyi düşünebilirsiniz. Bu süre boyunca kredi  puanınızın durumunu Findeks platformundan takip etmeniz mümkündür. Elbette bunu yapabilmeniz için kara listede olmamanız ve başka bankalara borcunuzun olmaması gerekmektedir. Yani borçlarınızı ya kapatmanız ya da düzenli olarak ödemeye devam etmeniz gerekecektir. Kredi puanınızı yükseltebilmeniz için kredili mevduat hesaplarınızda borç yapmamanız yapsanız da geciktirmeden ödemelerinizi yapmanız şarttır. Ayrıca kredi puanınızın yükselebilmesi için kredi kartı ekstre borcunuzu geciktirmemeli ödeme döneminde ekstre borcunuzun asgarî tutarından fazlasını ödemelisiniz. Kredi puanınız bu eylemleri gerçekleştirdikten sonra yükselecektir. Kredi puanınız yükseldiğinde bankadan tekrar kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bankanın bu talebinizi onaylaması ya da reddetmesi sizin sadece kredi puanınıza değil maaş tutarınıza da bağlıdır.

Cevapla

x

Check Also

2018 Faizsiz Taşıt Kredisi Fırsatı

Otomobil firmaları taşıt almak isteyen müşterilerine 2018 yılında faizsiz kredi fırsatı sunmaktadır. Faizsiz kredi veren ...