Kredi Puanı Öğrenme Ücreti

Kredi puanı öğrenme ücreti hemen hemen herkesin merak ettiği bir unsurdur. Kredi puanınını öğrenmek isteyen kişilerin sayısı çok fazla olduğu gibi, kredi puanını sorgulama işleminden alınan ücreti öğrenmek isteyen kişilerin sayısı da fazladır. 

Kredi puanı öğrenmek kolay olsa da kredi puanınızı öğrenmek için yaptığınız sorgulama işlemi ücretlidir. Ancak bu işlemi her ay yapıyorsanız belirli üyelik paketleri edinerek kredi puanı sorgulama işleminizi ucuza getirebilirsiniz. Yazımızın devamında bu paketleri nasıl edinebileceğinizi açıklayacağız. Öncelikle kredi puanınızı öğrenirken vermeniz gereken ücretten söz edeceğiz. Kredi puanı hemen hemen herkesi içn önem taşımaktadır. Çünkü kredi puanınız bankadan kredi almak ve GSM operatörlerinden telefon almak için gereklidir. Yani bankalar ve müşterisi olduğunuz şirketler sizin kredi puanınızla ilgilenmektedir. Bu yüzden kredi puanınızı öğrenmeli ve takip etmelisiniz.

Türkiye’deki tüm vatandaşların kredi puanları Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda saklanır. Kredi Kayıt Bürosu bu kredi puanlarını hem bankalarla hem de şirketlerle paylaşır. Ancak sadece bankalarla ve şirketlerle değil vatandaşlarla da paylaşır. Kredi Kayıt Bürosu’nun vatandaşlarla kredi puanlarını paylaştıkları platform Findeks platformudur. Bu platforma üye olarak kredi puanınızı sorgulamanız mümkündür. Kredi puanınızı sorgulamak istediğinizde sistem sizden 4,72 TL alacaktır. Bu ücreti isterseniz banka kartınızla, isterseniz kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Eğer notlu risk raporu almak isterseniz bunun ücreti 7 TL’dir. Kredi puanınızı takip etmek istediğinizde her ay kredi puanı sorgulaması yapmanız gerekecektir. Ancak Findeks üyelik paketlerinden birine üye olursanız bunu yapmanıza gerek yoktur. Findeks üyelik paketlerinden kendinize uygun olan avantajlı paketlerden birini seçtiğinizde yıllık üyelik alırsınız ve bu paketin ücretini aylık olarak ödersiniz. Bunu yaptığınızda sorgulamalarınızı ucuza getirirsiniz.

Kredi puanınızı sadece Findeks platformu üzerinden değil bankanızın internet şubesinden ya da mobil bankacılık uygulamasından da öğrenebilirsiniz. Bunu yaptığınızda bankanız sizden bir sorgulama ücreti tahsil edecektir. Bu ücret Findeks platformunda ödediğiniz ücrete yakındır. Kredi puanınızı öğrenmek gördüğünüz üzere kolaydır.

Kredi puanınız sizin ödeme alışkanlıklarınızı ve borcunuza sadık biri olup olmadığınızı gösterdiği için son derece önemlidir. Bu yüzden kredi puanınızı ihmal etmemeli ve ay ay yaptığınız sorgulamalarla takip etmelisiniz.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Notu Yükseltmek

Kredi Notu Yükseltmek İçin Ne Yapılmalıdır ?

Kredi notu, kişilerin bankalarda yaptıkları işlemlerin toplu bir şekilde değerlendirilmesi sonucunda oluşan bir puanlama sistemidir. ...