Kredi Puanı Nelerden Etkilenir?

Kredi puanını etkileyen çok sayıda unsur vardır. Kredi puanınız sizin her türlü borcunuzdan, varlığınızdan ve ödeme alışkanlıklarınızdan etkilenebilir. 

Kredi puanı çok önemlidir. Her vatandaşın kredi puanında haberdar olması, kredi puanını sorgulaması ve takip etmesi gerekir. Çünkü kredi puanı bankalarla ve şirketlerle aranızdaki ilişiyi göstermektedir. Acil nakit paraya ihtiyacınız olduğunda ya da şirket müşterisi olarak şirketten herhangi bir talepte bulunduğunuzda kredi puanınızın önemi artacaktır. Bankalar kredi notunuz düşükse ve riskli müşteri kategorisine giriyorsanız size kredi vermeyecektir. Ayrıca şirketler kredi puanınızın düşük olması durumunda da sizin talebinize onay vermeyeceklerdir. Bu yüzden kredi puanınızın nelerden etkilendiğini yani kredi puanınızı olumlu ya da olumsuz etkileyen tüm etmenleri bilmenizin size yararı olacaktır. Kredi puanınız ne olursa düşer? Kredi puanınız hangi durumda yükselir? Bu sorulara cevap verdiğinizde kredi puanınızı kontrol altına alabildiğinizi söyleyebiliriz.

Kredi puanınız çoğunlukla sizin borçlu olup olmamanızdan ve ödemelerinizi zamanında yapıp yapmamanızdan etkilenmektedir. Burada kastettiğimiz borç sadece bankalara olan borcunuz değil aynı zamanda devlet kurumlarına olan borcunuzdur. Yani sadece bankalardan aldığınız kredilerin taksitlerini değil vergi borçlarınızı ve sigorta prim ödemelerinizi de takip etmelisiniz. Elbette kredi kartı ekstre borcunuz ve kredili mevduat hesabınız varsa bu hesaba olan borcunuz da önemlidir. Ancak tüm etmenler bunlardan ibaret değildir. Yeni kredi aldığınızda bu kredinin tutarı yüksekse kredi puanınız bu hamlenize kayıtsız kalamayacaktır. Çünkü yeni kredi açılışı her zaman için yeni risk almak demektir. Eğer başka bankaya bir kredi borcunuz yoksa yeni kredi almanızın kredi puanınıza çok büyük olumsuz etkisi olmayacaktır. Ancak yine de nötr bir durum olacağı söylenemez.

Kredi puanınızı etkileyen etmenlerin neler olduğunu anlamak için her türlü parasal alışverişinizi, borcunuzu ve ödemenizi göz önünde bulundurabilirsiniz. Elektrik ve su faturanızdan kira ödemelerinize kadar tüm borçlarınız sizin kredi puanınızı doğrudan ya da dolaylı şekilde etkileyen birer unsurdur. Yani ödemediğiniz zaman hakkınızda hukukî işlem başlatılma olasılığı bulunan her türlü borcu bu kategoriye almanız mümkündür. Kredi puanınızın düşmemesi için borçlarınızı geciktirmemeli ve zamanında ödemelisiniz.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Notu Yükseltmek

Kredi Notu Yükseltmek İçin Ne Yapılmalıdır ?

Kredi notu, kişilerin bankalarda yaptıkları işlemlerin toplu bir şekilde değerlendirilmesi sonucunda oluşan bir puanlama sistemidir. ...