Kredi Notu Yükseltmek İçin Ne Yapılmalıdır ?

Kredi Notu Yükseltmek

Kredi Notu Yükseltmek

Kredi notu, kişilerin bankalarda yaptıkları işlemlerin toplu bir şekilde değerlendirilmesi sonucunda oluşan bir puanlama sistemidir. Bankalar kişilerin kredi notunu oluştururken hesap hareketleri, kredi kartı işlemleri, ödemeler, kredi ödemeleri gibi birçok farklı kritere bağlı olarak değerlendirme yaparlar.

Kredi notu genelde 0 ile 1900 arasında değişen bir değerdir. Bu değer, kişilerin bankalarda yapacağı her işlemde ilk bakılan kıstas olacaktır. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, kredi kartı limit yükseltme gibi taleplerde bankalar tarafından öncelikli olarak kişinin kredi notunun işlem için yeterli olup olmadığına bakılır. Ayrıca bunların yanı sıra mobil iletişim merkezlerinde telefon satın alırken bile kişilerin bireysel kredi notu sorgulanmaktadır.

Kredi notu, olumsuz işlemlere bağlı olarak çok çabuk düşürülebilir. Fakat kredi notunun yükseltilmesi, düşürülmesi kadar kolay değildir. Bu nedenle birçok insan kredi taleplerinde, kredi kartı başvurularında red cevabı almaktadır. Genel olarak kredi notu 1500’ün üzerinde olan kişiler bankacılık işlemlerinde sıkıntı yaşamazlar.

Kredi Notu Yükseltmenin Yolları Nelerdir?

Bankacılık işlemlerinde oldukça önemli bir yere sahip olan kredi notunu yükseltmenin bazı yolları vardır. Kredi notu, öncelikli olarak bankacılık ürünlerini kullanarak yükseltilebilir. Örneğin; bankaya ait kredi kartını düzenli olarak kullanmak kredi notunun artmasını sağlayacaktır. Ayrıca kredi kartı ödemelerini gününde ve yüksek tutarlarda ödemek de kredi notunu yükseltecek bir diğer yöntemdir.

Kredi notunu yükseltmede etkili olan bir diğer yol ise ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi gibi kredilerden faydalanmak ve bu kredilerin ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmektir. Kredi notunun yüksek olması için bankaya ait her hangi bir gecikmiş borç olmaması da gerekmektedir. Gecikmiş ve zamanında ödenmeyen borçlar kredi notunu en çabuk düşüren faktörlerdir.

Kolay Şekilde Kredi Kartı ve Krediye Nasıl Sahip Olunur?

Kişiler kredi kartı ve ya kredi gibi her hangi bir bankacılık ürününe sahip değilse kredi notunu yükseltebilmek adına bunlardan en az birine başvurmalıdır. Bu başvurulardan önce bankalarda hesap açtırmak, o hesaba sürekli olarak para yatırıp çekerek hesap hareketliliği sağlamak, hesapta para bulundurmak da kredi notunu etkileyecek ve başvuruların olumlu sonuçlanmasını sağlayacak diğer faktörlerdir.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Puanımı Nasıl Yükseltirim?

Kredi puanını nasıl yükselteceğinizi öğrenmek mi istiyorsunuz? Kredi puanınızı yükseltmek için uygulamanız gereken yöntemleri bilmeniz ...