Kredi Notu Neden Önemli

Kredi Notu Neden Önemli?

Kredi notu kişilerin bankalar ile çalışmalarında büyük bir öneme sahiptir. Bankalar kişiler ile çalışırken bankaya olan borçlarını zamanında tam olarak ödeyip, ödemediklerinde kişilere belli bir puan verirler. Bu puanlara göre bankaya kredi almak için başvuru sahibine puanına göre olumlu ya da olumsuz cevaplar sunulur. Puanı kötü olanlar kara listeye alınır. İleri zamanlarda kredi çekmek isteyince bu almış olduğu kötü kredi notu yüzünden kredi alamaz. Bundan dolayı kredi kartı ve diğer kredi işlemlerinde ödeme sorunları yaşamaması gerekmedir. Bu da Bankalar Birliğince Merkez Bankası’na bildirilmektedir. Bu süre 5 yıl kara listede kalınmasıyla sonuçlanıyor.

Kredi Notunu Yükseltin

5 yıl sonunda kara listeye alınan kişi kara listeden çıkarıyorlar. Kara listeye alınmamak için bankalara olan borçlar zamanında ödemeler gerçekleştirilmelidir. Kredi notu kişilerin bankaya olan borçlarını düzensiz ödeyen ve yasal takibe giren kişilerin kredi notları ciddi bir şekilde düşmektedir. Kişiler bankaya olan borçlarını büyük bir özen ve itina ile ödemeleri gerekmektedir. Yoksa ileri zamanlarda büyük sorunlar çıkabilir. Kredi notum nasıl öğrenirim diye düşünmeyiniz. Ödemelerini ona göre kişiler yapmalıdır. Kredi notu yükseltme için çabalar göstermelidir. Gelirinize göre kredi kullanırsanız bankaya olan ödemelerinizde ona göre düzenli yapar ve kredini notunuz düşmez. Kişilerin kredi alabilmeleri için en az 1500 puan olması gerekir. 700 puan olan kişiye banka kredi vermez. Bankalar kişilerin 700 ve 900 arasında puan olanlara inisiyatif kullanır.

Dilediğiniz Bankadan Kredi Çekmek İçin…

Kredi notu 1700 ve yukarı olan kişiler istedikleri bankadan kredi kullanabilirler. Bunun içinde bankalara olan borçları yani kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemeli ve puanlarını düşürmemelidir. Sizlerde bu işlemleri gerçekleştirerek kredi puanlarınızı yüksek sayılara çıkarabilir ve dilediğiniz bankadan kredi alabilirsiniz. Kredi notum kaç diye düşünüyorsanız bankalarınızdan öğrenebilirsiniz.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Puanı Düşük Olanlar Ne Yapmalı ?

Tablolama ile Kredi Notu Kategorileri

Kredi notunuza göre hangi müşteri kategorisine girdiğinizi kredi notu tablosuna bakarak öğrenmeniz mümkündür.