Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu, son yıllarda bankacılık sektörünü ele geçirmiş olan özel derecelendirme uygulamalarından biridir. Kredi ihtiyacınız olduğunda hangi bankaya giderseniz gidin karşılaşacağınız bu uygulama, yapacağınız tüm bankacılık işlemlerinde etkin bir rol oynayacaktır. Bu nedenle kredi notu hakkında bilmeniz gereken bazı önemli hususları tam anlamıyla kavramanızda fayda var. Bugün sizlere kredi notu hakkında önemli detaylar verirken kredi notu neden düşer? sorusunun yanıtını da sunmaya çalışacağız.

Kredi notu neden düşer? sorusunun birçok sebebi söz konusu iken bu sebeplerin başında kredi ve kredi kartı ödemeleri gelmektedir. Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi geciktirdiğinizde kredi notunuz düşecek ve belli bir süre sonra deyim yerindeyse dibe vuracaktır. Bu tür bir sorunla karşılaşmamak adına kredi ve kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmanızı tavsiye ederiz. Bu tip ödemeleri zamanında yaptığınız takdirde kredi notunuzu ciddi oranda arttırma şansına da sahip olursunuz. Özellikle kredi kartı ödemelerinizi daha dikkatli bir şekilde yapmalı ve ne kadar ödeme yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Yalnızca asgari ödeme tutarını ödemekle kalmamalı, borç ödemenizi ekstre tutarını göz önünde bulundurarak yapmaya özen göstermelisiniz. Böylece kredi notunuzun düşmesine engel olurken notunuzun daha da yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Kredi notu neden düşer? sorusuna verilebilecek yanıtlardan birisi de yapılan başvurulardır. Kredi kartı ve kredi başvurularınızın sayısı, kredi notunuzu önemli ölçüde etkilemektedir. Sık sık kredi ve kredi kartı başvurusu yapmak, kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Bu yüzden gereksiz yere kredi kartı ve kredi başvurusu yapmaktan kati suretle uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Bireylerin kredi notu hakkında bilmediği konulardan bir diğeri de KMH yani ek hesap bilgisidir. Bankalar, özellikle kredi kartı verdiği ya da kredi kullandırdığı müşterilerine ek hesap açarak taksit ödemelerini bu hesaplar üzerinden gerçekleştirirler. KMH (ek hesap), kredi notuna doğrudan etki eden faktörlerden biriyken genellikle yüksek faiz oranı üzerinden işlem görmektedir. Ödemelerinizi KMH üzerinden yaptığınızda daha yüksek bir faiz ödemesi yapmak zorunda kalabilir, aynı zamanda kredi notunuzun düşmesine sebep olabilirsiniz. Bu gibi faktörlere dikkat ederek kredi notunuzun düşmesine engel olabilir, ileride yapacağınız başvurularınızın daha kolay sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Puanı Düşük Olanlar Ne Yapmalı ?

Tablolama ile Kredi Notu Kategorileri

Kredi notunuza göre hangi müşteri kategorisine girdiğinizi kredi notu tablosuna bakarak öğrenmeniz mümkündür.