Kredi Kartları Nasıl Kapatılır?

Kredi Kartları Nasıl Kapatılır?

Kredi kartları, günümüzde olmazsa olmazlarımızdandır. Hemen herkesiz cüzdanında birden fazla kredi kartı bulunmakta. Hatta pek çok insan farklı bankalardan kullandıkları kredi kartlarının yanı sıra aynı bankadan bile birden fazla sayıda kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartı kullanan insanların bazıları bunu bir sosyal üstünlük, bir statü olarak gördüğünden yanlış kullanım yaparak problemlerle karşılaşsa da kredi kartını gerçek amacı ile doğru kullanan kişileri de görmek mümkün.

Kredi kartı kullanımında yapılan hatalar nelerdir?

Bazı insanlar cüzdanlarında kredi kartları olmasının para olmasından daha önemli olduğunu söylemekte ve bunu bir üstünlük gibi görmektedir. Ancak istatistikler göstermektedir ki bu düşünce ile kart alan ve kullanım yapan kişiler genelde kendi aylık gelirlerine göre değil kart limitlerinin sınırına kadar harcama yapmakta ve birçok sıkıntı ile karşılaşmaktadırlar. En çok yapılan hatalar; gelirinin çok üzerinde harcama yapmak, ay sonunda ne kadar kredi kartı borcu geleceğini hesaplamamak ve kartın taksit avantajını fazlası ile kullanmaktır. Yine kredi kartlarından fazla nakit para çekmek de hatalı kullanımlar arasında sayılabilir. Bu tip kullanım yapan insanlar ay sonunda gelen kredi kartı hesap özetinde belirtilen borç tutarını ödeyememekte ve asgari tutarı ödeyerek kalan borcun sonraki aya ertelenmesini sağlamaktadır. Ancak sonraki ay da eklenen taksitlerle beraber borç miktarı daha da artmakta ve birkaç ay sonra kişi asgari tutarı bile ödeyemeyecek duruma gelmektedir. Bunun sonucunda da gecikme yaşanmakta hatta 90 gün ödeyememe durumunda kanuni takip işlemleri başlatılmaktadır. Doğru olan kredi kartını limite göre değil, aylık gelire göre kullanmaktır.

Kredi kartı nasıl kapatılır?

Kredi kartlarında bahsettiğimiz problemleri yaşayan insanlar “kredi kartları nasıl kapatılır?” sorusunu yöneltmektedirler. Kredi kartı, bankaların şubelerinden gişe ya da bireysel bankacılık personelleri tarafından veya bankaların çağrı merkezi telefonları aracılığı ile kapatılabilmektedir. Eskiden bankalar kredi kartında borcu olan müşterilerinin kartlarını kapatmamaktaydılar ancak çıkartılan yeni bir kanun ile artık bu süreç durduruldu ve kartta borç olsa dahi bankalar kartı kapatmakta ve müşteriler kartı kullanmasa bile kalan borçlarını aylık olarak ödeyebilmektedirler.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli?

Öncelikle kredi kartı günlük ihtiyaçlarımız için en önemli araçlardan bir tanesidir. Yanımızda nakit para olmadığı ...