Kredi Kartını Doğru Kullanma Rehberi

Kredi kartını doğru kullanmak hem kredi notunuz açısından hem de kredi kartı borcu batağına düşmemek açısından çok önemlidir. Bu yazımızda kredi kartınızı doğru kullanmak için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Kredi kartınızı doğru olarak kullanmak için öncelikle limitini doğru olarak belirlemeniz gerekir. Kredi kartınızın limiti aylık gelirinizin üstünde ise bir miktar risk var demektir. Çünkü bu kartla yapacağınız harcamalardan sonra gelecek ekstrede yazan tutarı ödeyebilmeniz çok önemlidir. Bu yüzden en azından kartınızın tüm limitini kullansanız da asgarî ödeme tutarını ödeyebileceğiniz bir kredi kartına sahip olmanız çok önemlidir.

Kredi kartınızı doğru bir şekilde kullanırsanız hem kredi notunuz olumlu bir şekilde etkilenir hem de işten çıkarılma, kaza, hastalık ve benzeri olumsuz durumlar yaşamanız durumunda kredi kartı borcunuz yüzünden sıkıntı yaşama ihtimaliniz azalır.

Kredi Kartını Doğru Kullanma Rehberi

Gelecek Ekstre Borcunu Düşünerek Harcayın

Kredi kartınızı doğru kullanmak için bir ay içinde yapacağınız harcama tutarını kısıtlı tutmanız çok önemlidir. Çünkü kredi kartı size sonsuz harcama yapma fırsatı veren bir araç değildir. Kredi kartı taksitli alışveriş yapmak, çok nakit paraya sıkıştığınızda nakit para çekmek ve sonraki aya ertelemek istediğini acil harcamalarınızı karşılamak içindir. Bu yüzden bir ay içinde yaptığınız harcamaların sonraki ay karşınıza borç olarak çıkacağını unutmamalısınız.

Geliriniz Düşerse Kredi Kartı Limitinizi Düşürün

Geliriniz düştüğünde kredi kartı limitinizin aynı kalması çok tehlikelidir. Çünkü kredi kartınızın limiti gelirinizin çok üstünde olmamalıdır. Eğer öyle olursa kredi kartı borcunuzu ödeyememe ihtimaliniz çok artar. Bu yüzden geliriniz düştüğünde ya da kesildiğinde bankanızla hemen görüşerek kredi kartı limitinizin düşürülmesini talep etmelisiniz. Bu doğru bir önlemdir.

Ekstre Borcunuzun Asgarî Tutarından Fazlasını Ödeyin

Kredi kartınızın ekstre borcunun asgarî tutarından fazlasını ödemeniz hem sonraki aylarda sıkışmamanız hem de kredi notunuzun düşmemesi için önem taşır. Bu yüzden ekstre borcunuzu önemsemelisiniz. Kredi kartı borcunuzu asla geciktirmemeli ve zamanında ödemelisiniz. Kredi kartınızın limitinin sizin cebinizdeki nakit para olmadığını unutmamalısınız. Bu limit, gerektiğinde kullanmanız üzere banka tarafından size verilen borçtur.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı ve Banka Kartı İçin Yedi Gün Şartı

Kredi kartları ve banka kartları hakkında yönetmelikte BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Artık bankalar kart sahiplerinin ...