Kredi Kartından " Nakit Çekim " Yapanlar Dikkat!

Kredi Kartından ” Nakit Çekim ” Yapanlar Dikkat!

Hepimizin sürekli kullandığı ( en az bir ) kredi kartı bulunmakta. Eğer kredi kartınızı, gelirinize ve bütçenize göre akıllıca kullanıyorsanız herhangi bir sorun yok. Ancak biliyoruz ki pek çoğumuz, kredi kartı ödemelerimizde ancak minimum ödeme miktarı yaparak çarkı döndürmeye çalışıyoruz. Kredi kartının işleyişi, tamamen hesap kesim tarihinize göre harcama yapmanız ve bir sonraki hesap kesim tarihinde de, ya kart borcunun tamamını ya da minimum ödeme limitinin altında kalmamak kaydıyla bir kısmını ödemek üzerine kurulu. Kalan bakiye varsa da, bu da bankanızın belirlediği faiz ile bir sonraki döneme devrediyor.

Nakit Çekim Yapmak

Ancak bankalar, hizmet yelpazelerini genişletmek, daha fazla kazanç sağlayabilmek adına, gerektiğinde kredi kartından nakit çekim yapma imkanını müşterilerine sunuyor. Bu hizmetin adına da ” nakit avans ” deniyor. Bu çok güzel bir imkan ve hizmet gibi algılanabilir. Fakat burada tüketicinin dikkatli olması gereken çok önemli bir durum var; kredi kartından nakit çekim işlemi yapıldığında, uygulanan faiz dönemsel değil, günlük oluyor. Yani; kredi kartından nakit çektim, bir sonraki hesap kesim tarihinde kapatırım diye düşündüğünüzde veya para çekimini yaptığınızda, ödeme yapacağınız güne kadar, üzerine her gün faiz ekleneceğini unutmamalısınız. Bu da borcunuz dışında, yüksek faiz ödemesi yapacağınız anlamına gelmiyor. Uygulanacak günlük faiz dışında, nakit çekim için bankaların aldığı komisyon veya hizmet bedelleri de borcunuza eklenecektir.

Eğer, gerçekten nakite ihtiyaç duyulan acil bir durum varsa ve o anda kredi kartınızdan nakit avans kullanmanız gerekirse, borcunuzu bir iki gün içinde ödemek, uğrayacağınız zararı minimum seviyede tutmanızı sağlayacaktır. Çok önerilmese de, bir diğer alternatif; taksitli nakit avans kullanmak, ve çektiğiniz nakit miktarını, faizi ile birlikte taksit taksit ödemek olabilir.  Nakit ihtiyacınızın çok acil değilse ve kısa zamanda ödeme durumunuz yoksa, bankanızın sunduğu, vadesiz hesaplara uygulanan ek limitden nakit kullanımı yapmak sizin için daha uygun olacaktır. Eğer nakit ihtiyacınız için kullanacağınız miktarı uzun dönemde ödemek durumundaysanız, ihtiyaç kredisi ya da varsa bankanızda hazır tanımlı kredinizi kullanmak en iyi çözüm olacaktır.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli?

Öncelikle kredi kartı günlük ihtiyaçlarımız için en önemli araçlardan bir tanesidir. Yanımızda nakit para olmadığı ...