Kredi Kartında Limit Neye Göre Belirleniyor?

Kredi Kartında Limit Neye Göre Belirleniyor?

Günümüzdeki yaşam şartları içerisinde bireyler her ne kadar belirli bir gelire sahip olursa olsun, ihtiyaçlarını karşılamaya yetmemekte ve kredi kartlarına başvurmaktadır. Her ne kadar kredi kartı kullanımı çoğu zaman bireyleri zor duruma soksa ve ekstreleri ödeyemeseler de günümüzde kredi kartı kullanmayan birey yok denecek kadar azdır. Bu noktada bireylerin kafasını kurcalayan en önemli nokta kredi kartı limiti en fazla ne kadar olur üzerine kafa yormak ve bu limiti yükseltmeye çalışmaktır.

Aylık Geliriniz Doğrultusunda Belirlenen Limit

Her bireyin belirli bir limit içerisinde kredi kartı olduğunu belirtmiştik. Kimi bireylerin kredi kartı limiti 1000 liranın altında olurken kimi bireylerin kredi kartı limiti ise dudak uçuklatıcı nitelikte fazladır. Bu limitler genel olarak bireylerin aylık gelirleri ve maaşlarına göre belirlenmektedir. Maaşa göre kredi kartı limiti uygulaması bir noktada bankaların kendilerini güvence altına alma yöntemleri olarak bilinmektedir. Aylık geliri olmayan bir bireyin kredi kartı borcunu ya da asgari ödeme tutarını ödemeyeceği mantığından yola çıkılarak oluşturulan bu sistem, kart limitlerinde belirleyici bir noktadır. Bu nedenle kredi kartı başvurusu yapılırken ya da bankalar bireylere kredi kartı gönderirken aylık gelirlerinin belirli bir oranında kart limiti açmaktadırlar.

Bankalarla Olan İlişkileriniz ve Kredi Notunuz

Kredi kartı limitini etkileyen bir diğer nokta ise bireylerin bankalar üzerindeki etkisi ve kredi notudur. Birey daha önce bir kredi kartı ya da kredi kullanımından dolayı bankalar ile sıkıntı yaşamışsa ya da ödemeye yönelik bir aksaklık yaşanmışsa bu bankaların sistemine yansıtılmaktadır. Kredi notu olarak yansıtılan bu sistemde bireyleri kredi kartı limiti verilirken belirleyici olmaktadır. Kredi kartı limiti nasıl yükseltilir noktasında bankalarla iyi ilişkiler içinde olmak ve kredi notunu yüksek tutmak oldukça önemlidir.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli?

Öncelikle kredi kartı günlük ihtiyaçlarımız için en önemli araçlardan bir tanesidir. Yanımızda nakit para olmadığı ...