Kredi Kartı ve Banka Kartı İçin Yedi Gün Şartı

Kredi kartları ve banka kartları hakkında yönetmelikte BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Artık bankalar kart sahiplerinin yaptığı başvuruları en geç yedi gün içinde gerçekleştirmek zorunda.

Şimdiye kadar bankalar banka kartı ve kredi kartı sahiplerinin yaptığı başvuruları çoğunlukla kısa sürede gerçekleştirmiyorlardı. Bu başvuruların ne zaman yerine getirileceğine dair bir süre söz konusu değildi. Kredi kartı ve banka kartı konusunda herhangi bir işlemin yapılmasını talep eden müşteriler uzun süre beklemek zorunda kalabiliyorlardı. İşte bu durum BDDK tarafından değiştirildi.

BDDK yani Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu banka kartları ve kredi kartları hakkında yönetmelikte bir değişiklik yaptı. Bu değişikliğin yapılmasına ilişkin bir de yönetmelik taslağı yayımladı. Banka kartları ve kredi kartları hakkında mevcut yönetmeliğin 18.maddesinin ikinci fıkrasında değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliği yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Banka kartları ve kredi kartları hakkında yönetmelikte yapılan değişikliğe göre kart hamili, talep etmek suretiyle kart limitini azaltma, kredi kartı iptal ettirme ve sözleşmeyi feshetme hakkına sahiptir. Kullanılabilir kart limitinin azaltılmasına, kartın iptal edilmesine ve sözleşmenin feshine ilişkin kart hamilince yapılan talebin en geç yedi gün içinde kart çıkaran kuruluşça yerine getirilmesi zorunludur.

Yapılan değişiklikte kartınızın limitinin azaltılmasını ya da kartınızın iptalini talep ettiğinizde bankanın bu talebinizi yeni gün içinde yerine getirmesinin zorunlu olduğu belirtiliyor. Bankalar şimdiye kadar müşterilerin bu taleplerini yerine getirmek konusunda geniş davranabiliyorlardı. Yani müşterinin talebine cevap alma süresi uzadıkça uzuyordu. Bu da müşterinin sabrını zorluyordu. Artık müşteriler yedi günden fazla beklemek zorunda kalmayacaklar.

Kredi kartları ve banka kartları konusunda yönetmelikte yapılan diğer bir değişiklik de talep formları ile ilgili oldu. Buna göre eğer müşteri kullanılabilir kart limitinin azaltılmasına ya da kartın iptaline yönelik taleplerini şubeler kanalıyla yaparsa müşterinin bu talebinin alındığı tarihin yazılı olduğu ve şube yetkilisinin imzaladığı bir belgenin ya da doldurulan bir kullanılabilir limit azaltma ya da kartın iptali talep formun örneğinin kart sahibine verilmesi zorunlu olacak. Bu sayede müşterinin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi mümkün olacak.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Puanım Kaç?

Bankalardan kredi kartı çıkarmak ya da kredi talebinde bulunmak isteyenler başta olmak üzere finansal durumlarla ...