Kredi Kartı Kullanımında Yapılan En Büyük 10 Hata

Kredi Kartı Kullanımında Yapılan En Büyük 10 Hata

Günümüzde yapılan alışverişlerin büyük kısmı kredi kartları ile yapılmaktadır. Bu bazı ülkelerde öyle ileriye ulaşmış durumdaki İsveç artık nakit banknot basmamakta alışverişlerin birçoğu kartlı ödeme sistemleri aracılığıyla yapılmaktadır. Bu durum bizleri artık kredi kartları ile alışverişte daha dikkatli davranmaya zorlamaktadır. Artık kredi kartları alışverişte olduğu gibi nakit ihtiyaçlarımızı da karşılamak için kullanılmaktadır. Kartlar doğru şekilde kullanıldığında faydalı bir ödeme aracı olabildiği gibi ülke ekonomisinde kayıt dışılığı da önlemekte ve ülke ekonomisine de katkı yapmaktadır. Ancak hatalı kullanılmaları durumunda da insanları çok büyük maddi kayba neden olmakla birlikte aileleri de yıkmaktadır. Bu yazımızda kredi kartı kullanılırken yapılan hataları anlatacağız. Kredi kartı kullanılırken yapılan en büyük 10 hata hangileri olduğunu ve bunların doğru kullanımlarını açıklayacağız.

Kredi kartı kullanırken yapılan en büyük 10 hata

  • Kredi kartınızı ile yapacağınız alışverişleri ödeyeceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Kredi kartı limitinizin fazla olması hepsini kullanacağınız anlamı taşımaz. Gelirinizden fazla harcama yapmayın. Kredi kartı limitiniz gelirinizle paralel olmalı. Eğer alışverişte kendinizi kontrol edemiyorsanız limiti düşük tutmanızda fayda olacaktır.
  • Kredi kartınızın ekstre ödeme gününde gerekli ödemeyi yapmamak. Bu durum kredi kartı ile en sık yapılan hatalardan biridir. Ödeme gününü geçirmeniz gereksiz yere faiz ödemenizi ve kredi notunuzun düşmesine neden olmaktadır. Bunun için ödeme gününüzü gelirinizle uygun bir tarih olmasına dikkat edilmelidir.
  • Kredi kartına güvenerek gereksiz harcamalar yapmak diğer bir hatalı davranıştır. İçinizdeki alışveriş canavarına dur deyin ve yapacağınız harcamaların aciliyetine göre sıraya koyun ve harcamalarınız ona göre yapın.
  • Kredi kartına sadece asgari ödeme tutarında ödeme yapmak. Kredi kartına asgari tutarın altında harcama yapmak size faiz yüküyle başbaşa bırakır. Bu durum ödeyeceğiniz tutarların katlanarak büyümesine neden olur.
  • Kredi kartından nakit avans çekmek, sizi gerekenden daha fazla faiz ve diğer ek ödemeler yapmanıza neden olacaktır. Yüksek nakit avanslar ödeme konusunda sizi zorlayacaktır. Gelirinize uygun kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit avanslar sizin için daha faydalı olacaktır.
  • Kredi kartını ödül veya puanlar için kullanmak, harcamalarınız artmasına ve ödeme güçlüğüne düşmenize neden olur.
  • Kredi kartı ekstresini ve ödeme günlerini düzenli olarak takip etmemek çok sık yapılan yanlışlardır. Ekstrenizi dikkatlice incelemeli ve yaptığınız taksitli alışverişlerin vadesini, toplam borcunuzu dikkatlice incelemelisiniz.
  • Kredi kartının kapatılmasını sağlamak, sizin Kredi notunuzun düşmesine neden olmakla birlikte diğer kredi kullanımlarınızı da sınırlayacağı için ihtiyacınız halinde zorluğu düşmenize neden olacaktır.
  • Birden çok kredi kartı kullanmanız, Kartlar arasında takibi ve ödemelerde güçlüğe neden olabilir. Farklı kartlarda yapacağınız düşük tutarlarda bile ödememeniz halinde kredi notunuz etkileneceğinizi aklınızdan çıkarmayın.
  • Kredi kartı kullanarak zengin gözükmeye çalışmayın. Günümüzde insanların kredi kartı türüne göre zenginlik statüsü kazandığını zanneder. Bu tür psikolojiden kurtulun geliriniz kadar zenginsiniz kredi kartı limitiniz kadar değil.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli?

Öncelikle kredi kartı günlük ihtiyaçlarımız için en önemli araçlardan bir tanesidir. Yanımızda nakit para olmadığı ...