Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur

Kredi kartları günümüzde neredeyse genç yaşlı demeden herkesin cebinde bulunan bir nimet haline gelmiş durumdadır. Bireyler banka kartlarından çok kredi kartı kullanmayı tercih eder duruma gelmiştir. Belirtilen kartların neredeyse her banka ile anlaşmalı olmaları, taksit seçenekleri ve hediye uygulamaları bireylere cazip gelmekte ve bu da kredi kartlarının çoğalmasına sebep olmaktadır. Bankalar ise kredi kartlarını cazip hale getirmek amacıyla pek çok reklama başvurmuş durumdadır. Gelir durumu fark etmeksizin herkese kart gönderimini kolayca sağlamakta, hediye çeki uygulamalarını ve reklamları dile getirerek bireylerin daha fazla harcamasına teşvik etmektedirler.

Faiz Oranları Ve Kart Aidatları

Müşterilerin ilk etapta üzerinde durmadan aldıkları kredi kartları, yüksek limitli ve harcatmaya yönelik uygulamalar ile birlikte borcunu katlamaktadır. Maddi durumlarının çok üzerinde gelen kart borçlarını ise müşteriler ödemekte zorlanmakta ve en sonunda ise kartını kapatmak durumunda kalmaktadır. Kredi kartı borcu harcanırken çok kolay harcanabilen ancak iş ödemeye geldiğinde bireyler dikkat etmezse sorunlar çıkartabilecek bir meseledir. Kredi kartınızı kapatmak yerine borcunu ödemeyi tercih ede bireylerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bireyler borcu ödemedikleri ya da ödeyemedikleri takdirde her ay kart üzerinden belirli bir faiz uygulanmaktadır. Bu da bireylerin borcunun katlanarak daha da çoğalması anlamına gelmektedir. Bu durumda kartların gecikme faizi olarak ne kadar bir ücret belirledikleri üzerinde iyice durmak gerekmektedir.

Prestij Kaybı Ve Kredi Puanı

Kredi borcu kapatmak adına bireylerin yaptığı yanlış uygulamalarından bir tanesi de kalan kart borcunu kartı kapatarak yapılandırmaktır. Kredi kartınızı yapılandırdığınız takdirde hem bankalar üzerindeki kredi notunuz düşmekte hem de ekstra faiz ücreti ödemek zorunda kalmaktasınız. Bireyler ilk etapta bu uygulamayı en temiz yol olarak da görseler daha sonra bu tür uygulamalar kredi notunun düşmesi ile birlikte bireylerin bankalar ile olan iyi ilişkilerini de zedelemektedir.  Bunun yanı sıra kredi kartı borcu hiç ödenmediği takdirde bir süre sonra kart sahibi adına hukuki işlem başlatılmakta ve sonuç icra yoluna kadar gidebilmektedir. Hatta bu nedenle bireylerin mal varlığına bile el konulmaktadır.

 

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli?

Öncelikle kredi kartı günlük ihtiyaçlarımız için en önemli araçlardan bir tanesidir. Yanımızda nakit para olmadığı ...