Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi kartı başvurunuz onaylanmamışsa bunun bir takım nedenleri vardır. Talepte bulunduğunuz banka sizin kredi kartı başvurunuzu değerlendirirken bazı kriterleri göz önünde bulundurur. Bu kriterler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Bankalardaki Geçmişiniz

Daha önceden başka bir bankadan kredi kartı almışsanız yeni başvuru yaptığınız banka bu kartla ilgili ödeme ve borç geçmişinizi inceler. Eğer daha önceki kartta taksit ödemeleriniz aksamış veya sadece asgari borç tutarını yatırmışsanız kredi kartı başvurunuzun onaylanması zordur. Ayrıca kredi kullanmış ve bu kredinin geri ödemeleri ile ilgili sorun yaşamışsanız yani bankaların “Kara Listesi”nde yer alıyorsanız bu durumda kredi kartı başvurunuz reddedilir.

Fatura Ödemeleriniz

Eğer kredi kartlarıyla ilgili herhangi bir sorun yaşamışsanız bankalar fatura ödemeleriniz bakar. Elektrik, su, doğalgaz faturalarınızı geciktirmiş veya yatırmamışsanız başvuru yaptığınız banka bu durumu olumsuz olarak değerlendirecek ve kredi kartı başvurunuz reddedilecektir. Bunun yanı sıra telekomünikasyon ile ilgili borçlarınız da bankanın karar almasında belirleyici olacaktır. Yani Turkcell, Avea veya Vodafone faturalarınız banka tarafından mercek altına alınacak. Bu şirketlerden sizin fatura geçmişiniz ile ilgili bilgi isteyen banka olumsuz bir cevap aldığı durumda başvurunuz reddedilir. Bu yüzden faturaların düzenli ödenmesi kredi kartı almada avantaj olacaktır.

Herhangi Bir Bankada Hesabınızın Olmaması

Daha önce hiçbir bankada hesap açmadan kredi kartı başvurusu yapmışsanız muhtemelen başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. Başvuru yapacağınız bankada hesabınızın olması başvurunuzun olumlu sonuçlanması için önemli bir etkendir. Sigortalı çalışan olmak, düzenli gelir sahibi olmak ve bunu belgeleyebilmek gerekir. Eğer bu 3 kriterle ilgili sorun yaşamışsanız kredi kartı başvurunuzun onaylanmaması gibi bir durum söz konusu olamaz.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli?

Öncelikle kredi kartı günlük ihtiyaçlarımız için en önemli araçlardan bir tanesidir. Yanımızda nakit para olmadığı ...