Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli?

Öncelikle kredi kartı günlük ihtiyaçlarımız için en önemli araçlardan bir tanesidir. Yanımızda nakit para olmadığı zamanlarda o anki ihtiyacımızı karşılamaya yönelik olarak kredi kartı bizlere birçok faydası bulunur. O yüzden çalışan çalışmayan herkes mutlaka kredi kartı sahibi olmak ister. Çünkü para vermeden alışveriş yapmak ayrıcalığını herkes sever. Bu yüzden kredi kartı başvurusu yapan kişiler için bankaların koyduğu belirli başlı kriterler bulunur. Çünkü banka bu kriterleri koyarken harcanan miktardan cüzi bir faiz alır. Yani para satarak para kazanmış olur.

Kredi kartı sahibi olmak için şartlar nelerdir?

Kredi kartı alma şartları 2016 için kriterlere göz atalım. Bankalar Kredi kartı başvurusu yapmak isteyen kişilerde aradığı ilk şart o kişinin düzenli bir geliri olup olmadığı ve 18 yaşından küçük olmasıdır. Aynı zamanda düzenli gelirin yanında bankalarda kara listede yani daha önce haciz borç durumu gibi etkenlerin olmaması gerekir.  Peki, kredi kartı almak için kaç ay sigortalı olmak gerekir? Kişinin 3 ay sigortalı olarak bir yerde çalışması gerekir. Ancak bu şartı bazı bankalar müşterilerine sunmamaktadır.

Kredi Notu Detayı

Kredi kartı almak için kredi notu kaç olmalı? Bankalar kredi kartı alırken kredi puanını esas alırlar kredi puanı düşük olan kişiler kredi kartı alamazlar. Kredi kartı almak isteyen kişilerin kredi puanı 700-800 puandan aşağı olmaması gerekir. Ancak kara listede olan kişilere kredi kartı veya herhangi tutarda kredi verilmez. Bu kişiler daha önce bankalardan kredi kartı yada kredi almış ancak ödeme yapamamış icralık olmuş kişilerdir. Dolayısıyla bankalar bu kişilere gelir durumuna bakmaksızın kara listede olan kişilere kredi kartı vermezler. Eğer kredi kartı hiç kullanmadıysanız ve borcunuz yoksa gelir belgenizle beraber birkaç banka size düşük meblağlarda kredi kartı verir. İlerleyen dönemlerdeki ödeme durumlarınıza göre sizin kredi puanınız oluşur. Zamanında ödeyip ödemediğinize göre de bu puan alçalır yada yükselir. Bunun yanında birde geliri olmayan ev hanımı yurtdışından gelen kişilerin yapmış olduğu kredi kartı başvuruları içinde o kişilere referans olacak düzenli geliri olan kişiler vasıtasıyla kredi kartı verilebilir. Kredi kartı kriterleri bankalara göre değişebilir. Bir bankanın size vermediği kredi kartını başka bir banka esnek davranıp verebilir. O yüzden iyi araştırma yapmak gerekir.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartında Limit Neye Göre Belirleniyor?

Kredi Kartında Limit Neye Göre Belirleniyor?

Günümüzdeki yaşam şartları içerisinde bireyler her ne kadar belirli bir gelire sahip olursa olsun, ihtiyaçlarını ...