Kredi hesaplama

Kredi Hesaplama

Kredi hesaplama aracı ile vade ve faiz oranlarını girerek kolayca kredi hesaplamaları yapabilirsiniz. Kullanımı çok basit olan kredi hesaplama aracı sizlerin rahatça kredi hesaplamanız için tasarlanmıştır.

Kredi nedir?

Bankaların yada diğer kurumların, özvarlıklarının yanı sıra, topladıkları vadeli ve vadesiz Türk Lirası ya da döviz mevduat ile banka haricinde temin ettikleri fonları, yasal sınırlar içinde ve banka içi mevzuatı çerçevesinde ihtiyaç sahiplerine belirli bir süre sonra geri alınması kaydı ile borç olarak vermesi yahut borç anlamında olmamakla beraber, birbirleriyle taraflardan birinin taahhüdünün ve / yada bu taahhütten doğacak borçlarının güvence edilmesi işlemidir.

Geri ödeme planı nedir?

Kredi kullanımı sırasında mutabık kalınan; kredinin vadesini, faiz oranını, ödenecek taksit tutarını, vergi ve fonları içeren ödeme tablosudur.

Kredi hesaplama nasıl yapılıyor?

Kredi hesaplama işlemi yapılırken kredi alınacak tutarın ilgili vade süresince belirlenen faiz oranı ile kredi faizi hesaplanır. Bu kredi faizinin aylara dağıtılmasıyla her ay ödenmesi gereken kredi faiz tutarı hesaplanmış olur.

Vade nedir?

Kredi kullanırken belirlenen geri ödemelerin süresidir.

Tüketici Kredilerine uygulanan vergi ve fonlar nelerdir?

Tüketici Kredileri, Maliye Bakanlığı’nın Ocak 2004 ayında gösterilen bildirii gereğince damga vergisinden muaftır ancak her taksitte, faiz üzerinden KKDF ve BSMV tahakkuk etmektedir ve bu tutarlar bankalarca ilgili kuruma ödenmek üzere öğrenim edilmektedir. Konut ve Konut Tadilat Kredilerinde KKDF muafiyeti vardır.

BSMV nedir?

Banka Sigorta Muameleleri Vergisi’dir. BSMV, kar üzerinden hesaplanarak resmi kurumlara ödenmek üzere banka veya ilgili müessese tarafınca müşterilerinden öğrenim edilmektedir.

Farklı tredi türleri için uygulanan BSMV oranları:
Şahıs Binek Araç:%5
Şahıs Ticari Araç:%5
Şahıs Konut:%0
Şahıs İşyeri:%5
diğer Tüketici Kredileri:%5

KKDF nedir?

Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu’dur. KKDF, kar üzerinden hesaplanarak resmi kurumlara ödenmek üzere banka yada ilgili kurum tarafından müşterilerden eğitim edilmektedir.

Farklı tredi türleri için uygulanan KKDF oranları:

Şahıs Binek Araç:%15
Şahıs Ticari Araç *:%15
Şahıs Konut:%0
Şahıs İşyeri *:%15
diğer Tüketici Kredileri:%15

* Vergi Levhası ve İşletme Defter aktifine kaydedilmesi durumunda KKDF oranı %0’dır.

Cevapla

x

Check Also

Taşıt Kredisi Almak İstiyorum

Taşıt kredisi almak istiyorsanız kredi almak için bankaların istediği koşulları bilmelisiniz. Taşıt seçmek kolay olsa ...