KOSGEB’in Gelişen İşletmeler Piyasası Kobi Destek Programında Üst Limit Nedir?

KOSGEB’in Gelişen İşletmeler Piyasası Kobi Destek Programında Üst Limit Nedir?

İşletmesini bir adım daha ileri taşımak isteyen yatırımcı ve girişimciler, kendilerine kaynak sağlayabilmek adına kobi destek hattı, kobi destek projeleri ve kobi destek hibe gibi konularda araştırmalar yapmaktadır. Birçok resmi ve özel kurumun KOBİ’ler için hazırladığı projeler bulunmaktadır. Bu kuruluşların başında gelen KOSGEB, KOBİ’lerin gelişmesi ve büyümesi amacıyla birçok kobi destek projeleri hayata geçirmiştir.

Bunlardan bir tanesi de Borsa İstanbul’da yer almak isteyen işletmeler için hayata geçirilen Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı’dır. Bu projenin amacı, gelişen ve büyüyen küçük ve orta ölçekli işletmelerin Borsa İstanbul (BIST)’da işlem görebilmesi ve sermaye piyasalarından kaynak elde edebilmesini sağlamaktır.

Bu desteğin toplamda üst limiti 100 bin TL’dir. Desteğin içeriğinde ise halka açılma sürecinde KOBİ’nin ödemesi gereken bağımsız denetim bedeli, danışmanlık bedeli, SPK kurul kayıt ücreti, Merkezi kayıt kuruluşu masrafı, İMKB kabul ücreti ve aracılık komisyonunun KOSGEB tarafından karşılanması yer alıyor.

Programa Uygun Maliyetlerin Destek Üst Limitleri ve Yüzdeleri İse Şu Şekildedir:

Piyasa danışmanlığı danışmanlık hizmet bedelinin yüzde 75’i olan 60 bin TL (azami 2 yıl)
Bağımsız denetim ile ilgili hizmet bedelinin yüzde 75’i olan 20 bin TL
İMKB Gelişen İşletmeler Piyasası Listesine kabul ücreti, SPK kurul kaydına alma ücreti ve Merkezi Kayıt Kuruluşu masrafının yüzde 100’ü olan 10 bin TL
Aracı kuruluş için ödenecek olan aracılık komisyonunun yüzde 75i olan 10 bin TL

Programa Kimler Başvurabilir?
KOSGEB Veri Tabanında kaydı bulunan ve ticari şirket statüsünde bulunan tüm işletmeler programa başvurabilir ve faydalanabilir. KOSGEB, ödemeleri bir kerede yapabileceği gibi üç taksit halinde de yapabilir. İşletmeler ödemeleri tek seferde alabilmek için başvuruda bulunabilir.

Cevapla

x

Check Also

KOSGEB Tematik Proje Destek Programının Amacı Nedir

KOSGEB Tematik Proje Destek Programının Amacı Nedir?

KOBİ’ler ve meslek kuruluşları için özel olarak, Çağrı Esaslı Tematik Program veya Meslek Kuruluşu Proje ...