Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır ?

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır ?

KOSGEB KREDİSİ NASIL ALINIR? BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Yeni bir işyeri açmak isteyenlerin ya da sahip oldukları işyerini büyütmek isteyenlerin oldukça yoğun bir ilgi gösterdiği KOSGEB kredisi, yeni girişimcilerin önünü açan en uygun kredi uygulaması olarak biliniyor. Bir finansman temin etmek isteyenlerin akıllarında, KOSGEB kredisi ile ilgili çok fazla soru oluşuyor. Bu sorular arasında ise KOSGEB kredisinin ne olduğu, nasıl alındığı ve başvuru şartlarının neler olduğu gibi sorular yer alıyor.

KOSGEB Kredisi Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

KOSGEB kredisi alabilmek için gerekli olan tek şart, katılımcının KOSGEB tarafından düzenlenmiş olan Girişimcilik Eğitimi’ne katılmış olması ve bu eğitim sonunda da sertifika sahibi olabilmesidir. KOSGEB tarafından verilen bu eğitimin süresi toplamda 32 saattir. Bir şart olmamakla birlikte katılımcının kredi borcunun olmaması da gerekmektedir çünkü KOSGEB tarafından talep edilen teminat mektubu, banka tarafından temin edilmeyebilir. Bunun neticesinde de banka borçları, KOSGEB kredisi için yapılan başvuruda engel çıkarabilmektedir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınmaktadır?

Girişimcileri desteklemek adına başlatılan KOSGEB kredisi, KOSGEB eğitimi sertifikasına sahip olunduktan sonra KOSGEB’e yapılmaktadır. Bir devlet kurumu olan KOSGEB ile bankalar, bu aşamada birbirine karıştırılmamalıdır. KOSGEB kredisi ile bankaların hiçbir birlikteliği bulunmamaktadır ve KOSGEB kredisini bankalar vermemektedir. KOSGEB kredisi 50 bin TL karşılıksız ve geri ödemesiz; 100 bin TL faizsiz ve geri ödemeli hibe temin etmektedir.

KOSGEB Kredisi Hangi Sektörlere Veriliyor?

Büyükbaş ya da küçükbaş hayvancılık için hayvanların temin edilmesinde, rent-a-car açmak isteyenlerin araç satın alımında, otobüs firması kurmak isteyenlerin otobüs almasında, emlakçılık, alkollü içecek hizmeti sunan sektörler ve muhasebecilikte KOSGEB kredisi verilmemektedir.

Bunun yanı sıra mevcut bir işyerine sahip olanlar bu işyerini kapatıp yeni bir işyeri açmak kaydıyla, şahıs firmasına sahip olan kişiler ise firmalarını şirkete dönüştürmek için KOSGEB  kredisine başvurabilmektedir.

Cevapla

x

Check Also

KOSGEB Tematik Proje Destek Programının Amacı Nedir

KOSGEB Tematik Proje Destek Programının Amacı Nedir?

KOBİ’ler ve meslek kuruluşları için özel olarak, Çağrı Esaslı Tematik Program veya Meslek Kuruluşu Proje ...