KOSGEB İş Birliği Güç Birliği Destek Programı İçeriğinde Neler Var

KOSGEB İş Birliği Güç Birliği Destek Programı İçeriğinde Neler Var?

KOSGEB kuruluşu 1990 yılına dayanan küçük işletmeler için kurulum gelişim gibi destekler vermeyi amaçlayan devlet destekli bir kuruluştur.  İlk açılışında yalnız imalat ve sanayi alanındaki küçük ve orta ölçekli işletmeleri kapsayan KOSGEB, 2009 itibari ile bu alanı genişletmiştir.

Kendi işinin patronu olmak isteyenler için destek vermek üzere kurulmuş ve küçük, orta ölçekli işletmelerin can suyu KOSGEB,  kurulduğu tarihteki durumun aksine şuan çok çeşitli faaliyet alanlarına destek olmaya devam etmektedir. KOSGEB destek alabilecek faaliyet alanları dediğimizde karşımıza çıkan uzun ve kalabalık listenin sektör başlıklarını sizlerle paylaşmak sureti ile fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz.

KOSGEB Desteği Alabilen Sektörler

İklimlendirme sektörü içinde bulunan elektir ve gaz üretim dağıtım alanlarını da kapsayan on iki ayrı iş kolu destek kapsamı içindedir. Bunun yanında su temini ve yönlendirilmesi ile ilgili atık su, kanalizasyon gibi iyileştirme faaliyetleri de destek kapsamı içine giriyor. İnşaat sektörü ile ilgili neredeyse tüm faaliyet alanları KOSGEB tarafından desteklenen alanlar arasında. Motorlu taşıt bakım onarımı, toptan ve perakende ticari faaliyetler, Konaklama ve ulaştırma hizmetleri, iletişim ve bilgi alanındaki faaliyetler, kültür sanat eğlence faaliyetleri, idari destek ve mesleki teknik faaliyetler de KOSGEB tarafından destek gören faaliyetleri içine alan sektör başlıkları olarak zikredilebiliyor.

Örnek Bir KOSGEB Girişimci Projesi Nasıl Olmalı?

KOSGEB destek verdiği projelerde her zaman ilgi çekici ve özgün olanları tercih etmiştir. İncelenen KOSGEB girişimcilik proje önekleri de bu bilgiyi doğrular niteliktedir. Proje metninde hangi işi seçtiğiniz dışında neden o işi seçtiğiniz ve nerede yapacağınız, neden o bölgeyi seçtiğiniz, iş ile ilgili atılacak tüm adımlar gibi bilgileri vermeniz istenirken bunların yanında iş fikrine kattığınız yenilik ile de fazlası ile ilgileneceklerdir. Çünkü asıl aranılan şey orijinal fikirleri olan girişimcilerdir.

İş Birliği Güç Birliği Destek Programı Hakkında

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin destekçisi olan KOSGEB,  İş Birliği Güç Birliği Destek Programı ile yeni bir destek sahası oluşturdu.  Burada amaçlanan küçük işletmelerin birleşerek hammadde temini, Pazar araştırması, imalathane desteği veya ortak kullanımı, araştırma geliştirme ortaklığı gibi karşılıklı faydaya dayalı desteklemelerde bulunmalarını sağlayacak bir zemin oluşturmak.

Üç farklı ortaklık tipi oluşturula sistem, KOSGEB tarafından destek alabilecekler listesinde bulunan tüm faaliyet alanları için geçerlidir. KOSGEB başvuru tarihleri ise projenin uygulanacağı şehre göre değişecektir. Bu konuda kesin bilgilere ilinizde bulunan KOSGEB şubesi veya İŞ-Kur’u ziyaret ederek veya arayarak ulaşabilmeniz mümkündür.

Cevapla

x

Check Also

Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı Hakkında Genel-Bilgi

Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı Hakkında Genel Bilgi

Teknoloji, Ar-Ge, inovasyon fikirleri olan, girişimci olmak için atacakları ilk adımda elinden tutulması gereken tüm ...