Karşılıksız Çek Çıkarsa Ne Yapılır?

Karşılıksız çek çek çıkarsa ya da bir başka söyleyişle alınan çek karşılıksız çıkarsa ne yapılır sorusu ticaret ile meşgul olan hemen herkes için en az bir kere akıllara gelmiştir. Zira ticaret dünyasında çek kullanımı oldukça yaygındır ve bununla birlikte her zaman çek kullanımındaki süreç  istenildiği gibi sonuçlanmayabilir.

Öncelikle çek kullanımının ne olduğu ve tam olarak ne işe yaradığı hakkında bilgi vermemiz gerekirse, bir ürün ya da hizmet satın alımı ile birlikte satıcıya ödenmesi gereken tutar nakit ya da kredi kartı ile ödenmeyebilir. Bir ödeme alternatifi olarak çok sık şekilde başvurulan yöntemlerden biri olan çek kesme ya da çek verme şeklinde ifade edebileceğimiz eylem sonrasında alıcı, satıcıya borçlanmış olur. Söz konusu borçlanma, alıcının yani para ödemesi gereken kişinin çek yazarak ve ilgili çekin üzerinde tutar ile tahsilat tarihini belirtmesi ile birlikte gerçekleşir. Bu ödeme yöntemi her zaman satıcılar tarafından kabul görmeyebilir. Çünkü çek kesmek, söz konusu borcun ileri bir tarihte yani vadeli olarak ödeneceği anlamına gelmektedir. Önceliğin nakit olması ve kredi kartı ödemesi gibi bankadan kısa sürede tahsil edilebilecek bir başka yöntemin daha bulunması zaman içinde çek kullanımını geri plana atmıştır. Buna karşın hâlâ ciddi seviyelerde kişi ve kurum çek kullanarak alım ya da satım yapmayı sürdürmektedir.

Çekin üzerinde belirtilen tarihte ilgili bankaya başvurarak çeki bozdurmak isteyen kişi her zaman çekin üzerinde yazan tutarı çekin sahibinin banka hesabında göremeyebilir. Bu durumda banka görevlisi çekin tutarını karşılayacak miktarın ilgili kişinin hesabında bulunmadığı yani bir başka ve yoğun kullanılan ifadeyle çekin karşılıksız olduğunu ifade eder. Hoş olmayan bir durum olmasına karşın 5941 sayılı Çek Kanunu bu noktada devreye girerek satıcının haklarını kısmen de olsa korumaya çalışmaktadır.

Söz konusu kanuna göre çekin karşılıksız olması durumunda ilgili banka kişiye 1200 TL ödeme yapmak durumundadır. Kimlik bilgileri çeke işlenerek yapılan bu tahsilat sonrasında eğer kişinin alacağı kalmışsa artık yapılması gereken çekin sahibi ile iletişim kurmak ya da yasal yollara başvurmaktır.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı ve Banka Kartı İçin Yedi Gün Şartı

Kredi kartları ve banka kartları hakkında yönetmelikte BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Artık bankalar kart sahiplerinin ...