Kara Listedekilere Kredi İmkanı

Kara Liste Nedir?

Bankaların kredi ve kredi kartı borcu tahsilatları için kullandıkları farklı yöntemler bulunmaktadır. Ancak bankalar son ana kadar borcun tahsili için uğraşmayı tercih eder. Ancak borcun tahsil edilememesi durumunda yasal işlem sürecini içeren yasal takip prosedürünü uygulamaya koyar. İşte hakkında borcun tahsili için yasal takip başlatılan kişilerin kayıt altına alındığı özel listeye kara liste adı verilmektedir.

Kara Liste Ne Zaman Silinir?

Geçmiş dönemlerde Merkez Bankası kara liste kayıtlarını elinde tutarken günümüzde bu kayıtlar bankaların ortak olarak kurdukları kendi sistemleri içerisinde tutulmaktadır. Kara liste affı yasal süre olan 5 yıllık zaman diliminin dolması ile gerçekleşir.

Yani  kara listeye giren kişiler 5 yılın sonunda bu listeden çıkarılır. Ancak bankaların kara listesi kendilerinde saklı durduğu için bu listeden çıksanız dahi bankadan kredi kullanmanız artık mümkün olmayabilir.

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Kurtulurum?

Kara listeye giren kişiler bir süre sonra kredi kullanamadıkları ve kredi kartı onayı alamadıkları için kara listeden çıkmak için çareler aramaya başlamaktadır. Bunun için en sık kullanılan yöntem bankaların kara listesinden çıkmak için dilekçe yazılmasıdır. Ancak yazılan bu dilekçe de sadece bir formalite olmaktan öteye geçemez.

Bankaların bu konuda bu kadar sert bir tutum sergilemelerinin nedeni diğer müşterilerine göz dağı vererek borçlarını ödeme konusunda onları sıkıştırmaktır. Bu nedenle kara listedekilere kredi onayı verilmesi kesinlikle mümkün olmazken 5 yıllık sürenin dolmasının ardından bankalar ile olan ilişkinin iyileştirilmesi için girişimlerde bulunulması en doğrusu olacaktır.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı ve Banka Kartı İçin Yedi Gün Şartı

Kredi kartları ve banka kartları hakkında yönetmelikte BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Artık bankalar kart sahiplerinin ...