Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Bankalar nakit para ihtiyacını karşılamak için, belirli bir vade farkı ile taksitli ödeme şeklinde toplu para çekimlerine olanak sağlamaktadır. Vade uzadıkça vade farkı da doğru orantılı olarak artmaktadır. Para miktarına göre de vade farkı değişim göstermektedir. Bankalar kredi başvurusunda bulunan insanlara güveni sağlamak açısından maaş bordrosundan, kefil göstermeye ya da ipotek gibi birçok talepte bulunabilirler. Bu taleplerin amacı kredi çeken müşterilerin, taksit ödemelerini zamanında ve eksiksiz biçimde ödememesi halinde bankanın kendini sağlama almasıdır. Şimdi kafanızı kurcalayan kara listede miyim sorusuna aşama aşama cevap verelim…

Kara Listeye Neden Girdim?

Bankalardan çekilen kredilerin ödenme tarihleri ve geciktirme durumlarında kaç gün gecikme olduğuna kadar ödeme yapıldıkça ayrıntılı şekilde kayıtlar alınır. Alınan kayıtlar bankanın gözünde sizin itibarınız için önemli bir etken olarak alınır. Eğer zamanında ve eksiksiz ödemeler yapılırsa bankalarda bir dahaki kredi alımlarınızda size çekinmeden istenilen miktarı verecektir. Bunun yanında ödemelerini geciktiren ve eksik ödemeler yapan müşterilerin kayıtları alınır. Bunlara yasal takip işlemleri başlatılır. Yasal takip durumundaki bu insanların hepsi kara listedeki isimler olarak anılır. En az iki taksit ödemede sıkıntı çeken insanlara bir ay zaman verilerek uyarı yapılır. Uyarılar karşın ödeme yapmayan insanlar bu listeye otomatik olarak girer. Kara listeye bankalar ve birçok tüketici şirketlerinde müşterileri değerlendirmek için kullanılır. Yasal olarak zamanında ve eksiksiz ödeme yapmadığı için haciz işlemi başlatılabilir. Gayrimenkul ve araç gibi borca karşılık olan mal varlığına el konulur.

Kara Liste Sorgulama ve Kara Listeden Çıkma

Kara listede olup olmadığımızı öğrenmek için,  Merkez Bankası kara liste sorgulama hizmetinden faydalanabilirsiniz. gerçek ve tüzel kişiler kendilerine ait bilgileri talep edebilirler. Kredi Kayıt Bürosu kendi almış olduğu bu kayıtları kullanıcılarla paylaşmaz kullanıcılar sadece kredi almak istediği bankalar aracılığı ile bu bilgilere ulaşır. Eğer kara listedeki kişi, listeden çıkmak istiyorsa ilk yapması gereken var olan bütün borçlarını kapatmaktır. Kapatılan borç kara listeden ismini silmez hala kara listede görülmeye devam eder. Kara listeden tamamen çıkması için tekrardan finansal ürünler kullanarak kredi notunu yükseltmesi gerekmektedir. Bu bir bakıma bankanın ya da kara listeye girmesine vesile olan kurumun sarsılan güveninin tekrar kazanılması aşamasıdır. Eğer bütçe ayarlamamızı düzgün yaparak kredi başvurusu yaparsak, zamanında ve eksiksiz şekilde taksitlerimizi ödeyebiliriz. Bu işlemler, kara liste affı gibi konularla da meşgul olmamanızı sağlar.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Puanı Düşük Olanlar Ne Yapmalı ?

Tablolama ile Kredi Notu Kategorileri

Kredi notunuza göre hangi müşteri kategorisine girdiğinizi kredi notu tablosuna bakarak öğrenmeniz mümkündür.