Kamu Personeli Reformu Geliyor

Kamu personeli reformu kapıda. Şu anda üstünde çalışışmakta olan reformun gelmesi hâlinde artık memurluk garantili meslek olmayacak. Kamu personeli reformu hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımıza göz atın.

Kamu personeli reformu hakkında ilk bilgiler ortaya çıktı. Hükümet yepyeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Eğer bu sistem geçerli olursa artık memurluk garantili meslek olmayacak. Yıllarca alıştığımız memurluk kavramı ve kamu çalışanı kavramı kökten değişecek. Bunun sonucunda artık memurluk kimsenin tapulu malı olmayacak. Hükümet, kamu personeli reformunu referandumdan sonra uygulamaya geçirmeye hazırlanıyor.

Kamu çalışanları şimdiye kadar hep en rahat çalışanlar olarak bilindi. İyi ve sürekli maaş, garantili meslek, ömür boyu tapulanmış memurluk ve resmî tatilleri olan bir iş türü olarak bilindi. Bankaların gözlerini kapatarak kredi verdikleri çalışanlardı memurlar. Bunun en önemli nedeni dediğimiz gibi garantili olmasıydı kamu çalışanlarının işlerinin. Ancak hükümet şu anda üzerinde çalıştığı kamu personeli reformunu uygulamaya koyarsa artık bu sistem böyle olmayacak. Kamu personeli reformu artık her memurun hem amiri tarafından hem de hizmet alan vatandaş tarafından değerlendirilmesini sağlayacak. Performans değerlendirmesi adını alan bu uygulama sayesinde memur sürekli olarak sekiz unsur üzerinden değerlendirilecek. Yani memurun bir karnesi olacak ve değerlendirmeden aldığı puanlar memurun karnesine yazılacak. Kamu personeli reformunun uygulamaya koyulması sonusunda memurların değerlendirmeye alınacağı unsurlar memurun iş bilgisi, iş kalitesi, iletişimi, iş birliği, görev bilinci, iş alışkanlıkları, disiplini ve kurallara uyması, gelişime açıklığı olmak üzere sekiz unsur olacak. Hükümet bu sistemin beş yılda bir kendini kontrol eden bir sistem olmasını amaçlıyor.

Kamu personeli reformu kamu çalışanlarının kendilerini sürekli geliştirmesini ve vatandaşa sürekli iyi hizmet vermesini hedefliyor. Böylece çalışanlar kendilerini de sürekli olarak dışarıdan izleme ve değerlendirme süreci içine girecekler. Kamu personeli reformu ile ayrıca ek ders ücretleri ve hizmet ücretleri yeniden ele alınacak. Müşavirlerin şu anki konumları gözden geçirilecek. Ayrıca memurların aldıkları maaş sürekli olarak aynı kalmayacak. Bu maaşlar, memurun gösterdiği performansa bağlı olarak sürekli değişecek. Yani memur maaşı yükselip düşebilecek.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı ve Banka Kartı İçin Yedi Gün Şartı

Kredi kartları ve banka kartları hakkında yönetmelikte BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Artık bankalar kart sahiplerinin ...