İşletmeyi Açmadan KOSGEB Hibe Kredi Nasıl Alınır?

İşletme açmadan KOSGEB hibe kredi almak artık mümkün. KOSGEB Başkanı Recep Biçer tarafından yapılan açıklamaya göre artık işletmenizi açmadan hibe kredi başvurusu yapmak mümkün olacak. Bunun nasıl olacağını öğrenmek için yazımıza göz atın.

İşletmenizi açmadan KOSGEB hibe kredi almak artık mümkün olacak. KOSGEB yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı bildiğiniz gibi girişimcilere geri ödemesiz hibe kredi ve faizsiz ve geri ödemeli kredi veren bir kurumdur. Bu kurum iş yeri açmak isteyen girişimcilere 50 bin TL hibe yani geri ödemesiz kredi ve 100 bin TL faizsiz ve geri ödemeli kredi vermektedir. Bu kuruma her ay başvuru yapan binlerce girişimci bulunmaktadır. Ancak KOSGEB bunların tümüne destek vermemektedir. Sadece iyi iş planlarına ve projelerle destek vermektedir. Bildiğiniz gibi KOSGEB bugüne kadar hep aynı koşullarla kredi vermekteydi. KOSGEB hibe kredi alabilmek için öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine başvurmak ve Girişimcilik Sertifikası almak gerekiyordu. Sertifikanızı aldıktan sonra şirketinizi kurmanız, şirketiniz için gerekli teçhizatı almanız ve bunların faturalarını başvuru sırasında diğer belgelerin yanında ibraz etmeniz gerekiyordu. Üstelik iş planı hazırlamanız ve bu iş planında işletmenizin verdiği hizmetleri anlatmanız, rakiplerinizden bahsetmeniz ve müşteri potansiyelini bildirmeniz gerekiyordu. Ancak bu koşullarda KOSGEB değişiklik yaptı. Artık Girişimcilik Sertifikanızı aldıktan sonra şirketinizi kurmadan önce KOSGEB hibe kredi başvurusu yapabileceksiniz. KOSGEB de onaylarsa, size şirketinizi kurmanız için hibe kredi verecek. Ancak ilk aşamada kurum size sadece şirketinizi kurmanız için gerekli sermayeyi verecek. Yani hibenin kalan kısmını siz harcama yaptıktan sonra verecek. Eğer iş fikrinize onay verilirse size verilen hibe ile işletmenizi 90 gün içinde kurmanız ve içine gerekli eşyaları almanız gerekiyor. Yaptığınız harcamayı KOSGEB’e bildirdiğinizde onay gelirse hibenin kalanını alabiliyorsunuz. Yani yaptığınız harcama size iade ediliyor. Böylece ilk aşamada şirketi kurmak için masraf yapmamış oluyorsunuz. Şirketinizi kurduktan sonra 90 gün içinde KOSGEB veri tabanına kaydettirmeniz de şart. KOSGEB hibe kredi başvurusu için ilinizde ya da ilçenizde bulunan KOSGEB Müdürlüğünü ziyaret etmeniz gerekiyor.

Cevapla

x

Check Also

2018 Faizsiz Taşıt Kredisi Fırsatı

Otomobil firmaları taşıt almak isteyen müşterilerine 2018 yılında faizsiz kredi fırsatı sunmaktadır. Faizsiz kredi veren ...