Genel Sağlık Sigortası Borçları Taksitlendiriliyor

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarının hükümet tarafından taksitlendirilmesine karar verildi. Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcunuz varsa bu fırsattan yararlanabilirsiniz. 

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan çok sayıda vatandaş var. Özellikle işsiz olan ve işsizlik maaşı alamayan ve herhangi bir geliri olmayan kişilerin prim borçları birikmiş durumda. Üstelik bu borçlara faiz de uygulanmış durumda. Yani hem prim borçları hem de faiz borçları vatandaşın işini zorlaştırmakta. Bu yüzden hükümet bir düzenleme yaptı ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan vatandaşların borçlarını taksitlendirmeye karar verdi.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinde yakın zamanda bir düzenleme yapılmıştı. Bu düzenlemeye göre artık Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödemek zorunda olan herkes 53,32 TL prim ödeyecek. Yani daha önce bu prim tutarları üç farklı şekilde belirlenmişken artık tek bir prim tutarı geçerli olacak.

Yeni Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim tutarları 1 Nisan 2017’den itibaren geçerli olacak. Ancak Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanların bu tarihe kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru yapan vatandaşların faiz borçları silinecek ve kalan anapara tutarı yani prim borcu yeni prim tutarı üzerinden yeniden hesaplanacak. Çıkan tutar 12 takside bölünecek.

Hükümetin prim borcu olan vatandaşlara sunduğu bu fırsat son derece cazip görünmekte. Çünkü vatandaşlar bu düzenleme sayesinde hem prim borçlarınının yeni tutar üzerinden hesaplanması avantajına sahip olacaklar hem de bugüne dek yansıtılan faiz borcunu ödemek zorunda kalmayacaklar. Üstelik 12 takside bölünecek borç tutarını rahatça ödeme imkânına sahip olacaklar. 1 Nisan 2017 tarihinden sonra bu vatandaşlar yeni prim tutarı üzerinden Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini ödemeye devam edecekler.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcunuz size yük oluyorsa ve hiç geliriniz yoksa bu durumda gelir testi yaptırmayı tercih etmelisiniz. Gelir testi yaptırmanız sonucunda eğer hiç gelirinizin olmadığı belirlenirse geçmişe yönelik prim borcunuz da silinecektir. Bu durumda Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinizi devlet ödeyecektir. Ancak bunun için banka hesaplarınıza hiç para girmemesi şarttır.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı ve Banka Kartı İçin Yedi Gün Şartı

Kredi kartları ve banka kartları hakkında yönetmelikte BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Artık bankalar kart sahiplerinin ...