Findeks Kredi Puanım Bankada Farklı Görünüyor

Findeks kredi puanınız bankada farklı görünebilir. Bu bazen görülebilen bir durumdur. Ancak endişelenmenizi gerektiren bir durum değildir. Findeks kredi puanınızın bankada farklı görülmesi durumunda neler yapabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun.

Findeks kredi puanı sorgulama işlemi yaptığınızda Findeks platformunda gördüğünüz kredi puanı ile bankada size söylenen kredi puanı arasında farklılık olabilir. Bu ara sıra yaşanabilen bir durumdur. Elbette bu karışıklığın nedenleri vardır. Öncelikle kredi puanlarının Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda saklandığını bilmelisiniz. İşte bu kredi notlarının bankalarla paylaşılması sırasında bazı gecikmeler yaşanabilir. Ayrıca siz yakın zamanda bir borcunuzu kapatmış ya da yeni kredi almış olabilirsiniz. Bu gibi unsurların etkilerinin kredi puanınıza yansıtılması uzun sürebilir. İşte bu işlemler sırasında daha unsurların etkisi kredi puanınıza yansıtılmadan önce bir kredi puanı sorgulaması yapmış olabilirsiniz. Ayrıca nedenler bunlar da olmayabilir. Sizin kredi puanınızı öğrendiğiniz banka Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’na üye olmayabilir. Çünkü bildiğiniz gibi Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nun kurulduğu aşamada kuruma üye olan 9 banka vardı. Sonra kuruma üye olan bankaların sayısı 11 oldu. Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’na üye olmayan bankalarla kredi puanlarının paylaşılma süresi uzun olmaktadır.

Findeks kredi puanınızın bankada farklı çıkması durumunda kredi başvuru işlemlerinizde esas alnacak kredi puanı Findeks platformunda sorgulamanızla çıkan kredi puanınız değil, bankadaki kredi puanınız olacaktır. Bu durumda bankadaki kredi puanınız Findeks platformunda gördüğünüz kredi puanınızdan daha düşükse bankalar sizin kredi talebinizi değerlendirirken buna göre bir cevap vereceklerdir. Çünkü bankalar kendi hesaplamalarıyla çıkan kredi puanını dikkate alırlar. Ancak siz bu durumda bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız durumu Findeks müşteri temsilcilerine bildirebilirsiniz.

Bankalara kredi başvurusu yapmadan önce böyle bir durumda karşılaşmamak için bankadaki temsilci ile görüşerek ondan kredi puanınızla ilgili bilgi alabilirsiniz. Ayrıca kredi başvurusu yapacaksanız başvuru yapmadan bir ay önce kredi puanınızı olumsuz şekilde etkileyecek işlemler yapmamaya özen gösterebilirsiniz. Ayrıca Kredi Kayıt Bürosu (KKB) üyesi olan bankaların hangileri olduğunu öğrenerek kredi puanınız konusunda bir farklılık yaşanmaması için bu bankalardan kredi almaya çalışabilirsiniz.

Cevapla

x

Check Also

2018 Faizsiz Taşıt Kredisi Fırsatı

Otomobil firmaları taşıt almak isteyen müşterilerine 2018 yılında faizsiz kredi fırsatı sunmaktadır. Faizsiz kredi veren ...