Fed Bej Kitap Raporu Mart 2017 Sayısı Yayımlandı

Fed Bej Kitap raporunun yeni sayısını yayımladı. Bu raporda on iki Amerikan Merkez Bankasının verileri yer almakta. Fed Bej Kitap Mart 2017 sayısına göre ülke ekonomisi büyümekte ancak iş dünyasının güveni azalmakta.

Fed Bej Kitap raporunun Mart 2017 sayısı yayımlandı. Bu kitap 2017 yılının ilk iki ayına dair ekonomik alandaki verileri sunmakta. Ülke ekonomisinin ne yönde geliştiği ve iş dünyasındaki durumun ne olduğu da bu raporda anlatılmakta. Fed Bej Kitap raporuna göre ülke ekonomisi ılımlı hızda büyümekte. Ancak iş dünyasının güveninin kısmen azaldığı göz ardı edilemez.

Fed Bej Kitap raporu her yıl belirli zamanlarda yapılan FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantılarından iki hafta önce yayımlanır. Yakın zamanda yapılacak FOMC toplantıları için 14 – 15 Mart 2017 tarihi verilmiş durumda. Bu toplantıdan önce yayımlanan Fed Bej Kitap raporunda yer alan veriler komite için bir rehber olma niteliği taşımakta. İşte 1 Mart 2017’de yayımlanan bu kitaptaki veriler de 14 – 15 Mart 2027 günü Washington’da yapılacak toplantı için rehber olacak. Toplantıda çok önemli kararlar alınacak. Faiz oranlarında ne yönde değişiklik yapılacağı yönünde kararlar çıkacak.

Fed Bej Kitap raporu sadece Amerika için değil hemen hemen tüm dünya ülkeleri için önem taşımakta. Çünkü buradan çıkan kararlar pek çok unsuru ve pek çok ürünün fiyatını etkilemekte. EUR/USD kuru ile USD/TL kuru hem Fed Bej Kitap raporundan çıkan veriler hem de bu toplantıdan çıkan kararlar sonucunda değişmekte. Ayrıca Forex piyasasında yatırım yapan kişiler de hem Fed Bej Kitap raporunu hem de FOMC toplantısından çıkacak kararları beklemekteler.

Fed Bej Kitap raporu yayınlandığında bu kitapta yer alan verilerden FOMC toplantısında ne gibi kararların alınabileceğine yönelik tahminler yürütülmeye ve ön görüler ortaya konulmaya başladı. Yatırımcılar da toplantıdan faiz oranları konusunda ne gibi kararların çıkabileceğine yönelik tahminler yapmaya başladılar. Şimdilik Fed Bej Kitap raporuna bakıldığında FOMC toplantısından faiz artışı yönünde bir kararın çıkacağına yönelik tahminler yapılıyor. Fed Bej Kitap raporu yayımlandıktan sonra EUR/USD kurumda düşüş, USD/TL kurumda yükseliş olduğu görüldü.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı ve Banka Kartı İçin Yedi Gün Şartı

Kredi kartları ve banka kartları hakkında yönetmelikte BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Artık bankalar kart sahiplerinin ...