Faizsiz Evlilik Kredisi
Faizsiz Evlilik Kredisi

Faizsiz Evlilik Kredisi

Evlenmek günümüzde büyük bir külfet haline gelmiştir. Düğün salonu kiralaması, davetiye, gelinlik, damatlık… Aklınıza ne geliyorsa hepsi teker teker masraf haline gelmiştir. Bu durumda da gençler nasıl evleneceğini, nereden para bulacağını bilememektedir. Çalıştığı parayla toplu bir alım yapamayacağından dolayı kredi çekmek zorunda kalan evlilik arifesindeki kişiler, evlendikten sonra bir de kredi ödemek zorunda kalmaktadır. Gençlerin evlenmesi için elini taşın altına koyan devlet bazı imkânlar sunarak gençlerin evlenmesini kolaylaştırmıştır. Ama ne yazık ki bu durumda da bazı şartlar vardır. En önemlisi ise evlenecek olan kişilerin belli bir yaşta olması gerekmektedir. 18 ile 24 yaş arasında (18 ile 24 dâhil) olmak şartı arayan devlet bu yaş aralığı dışındakilere kredi vermemektedir. Üniversite mezunu olanlar içinse bu üst yaş sınırı 26 olmaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisinin Diğer Şartları

Yaş aralığını sağlayan kişilere ise bazı özel şartlar da eklenmiştir. Bunlar: Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan birini işlememek, ilk defa evleniyor olmak ve maddi durumunun evlenmek için yeterli olmaması şartları aranmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler devletten 10.000 Tl’lik evlilik kredisi almaya hak kazanabilirler. Üstelik ödemesi de bir yıl sonra başlıyor ve hiçbir faiz uygulanmıyor. Ödeyeceğiniz miktar yine 10.000 Tl oluyor ve 4 yılda ödüyorsunuz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hizmetinde yürütülen devlet destekli evlilik kredisi alan bir kişi iki yıl içinde çocuk sahibi olursa devlet bu kredi ödemesini bir yıl daha öteliyor. Maliye Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Bakanlığının da yardımlarıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen devlet destekli evlilik kredisinde amaç sosyal yaşam standardını artırmak ve geliştirmektir.

Olumsuz şartları olan kişilerin aklındaki soru, ben nasıl evleneceğim, oluyordu. Ama artık devlet bu kişilere el atarak evlenme sürecini hızlandırıyor. Devlet destekli evlilik kredisi ise sadece erkeğin başvurması gibi bir şart yok. Evlenecek çiftlerden herhangi birinin başvurması yeterli. Böylece hem devlet hem de sevenler amaçlarına ulaşıyor. Devletin amaçladığı sosyal yaşam standartları artırmak hedefi de istediği gibi gerçekleşmektedir.

Bir yorum

  1. İsmail BOĞA

    Bu krediden nasil yararlana bilirim neyere başvuracağız bu konuda bilgilendirimisiniz

Cevapla

x

Check Also

Taşıt Kredisi Almak İstiyorum

Taşıt kredisi almak istiyorsanız kredi almak için bankaların istediği koşulları bilmelisiniz. Taşıt seçmek kolay olsa ...