Evin Tamamına Kredi Verilir Mi?

Evin tamamına kredi verilip verilmediği konut sahibi olmak isteyenlerin öğrenmek istediği bir konudur. Evin tamamına kredi verilebilir. Ancak bunun için belirli koşulları sağlamanız gerekir. Evin tamamına kredi verilip verilmemesi hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyun.

Eğer bankalardan yüzde yüz kredi alarak konut sahibi olmak istiyorsanız bu durumda satın almak istediğiniz evin tamamına kredi veren bir banka bulmanız gerekir. Ülkemizde bu kredilere mortgage kredisi adı verilmekte ve bankalar mortgage kampanayaları düzenlemektedirler. Evin tamamına kredi veren iki banka vardır. Bunlar Yapı Kredi ve Garanti Bankasıdır. Bu bankalar eğer onların istediği koşulları sağlarsanız almak istediğini konutun tamamı için size kredi vermektedirler. Bu kredilere 20 yıl vade verilebilmektedir. Ancak eğer yüzde yüz kredi ile konu sahibi olmak istiyorsanız bankaya ipotek ettirebileceğiniz bir gayrimenkulünüzün olması şarttır. Yani bankalar size ait bir evi, arsayı, tarlayı, iş yerini ya da başka herhangi bir gayrimenkulü ipotek ettirmeden size yüzde yüz kredi vermemektedirler. Eğer bir gayrimenkulünüz varsa ve bir konut sahibi olmak istiyorsanız bu durumda gayrimenkulünüzü bankaya ipotek ettirebilir ve istediğiniz konutun ekspertiz değerinin tamamı için kredi alabilirsiniz. Ancak bu krediyi alırken hem ipotek ettireceğiniz gayrimenkul için hem de satın almak istediğiniz konut için yani toplamda iki adet ekspertiz ücreti ödemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Ayrıca alacağınız kredi tutarının binde beşi kadar kredi tahsis ücreti yani dosya masrafı ödersiniz. Buna bir de konut sigortası ve DASK masrafları ile kredinin geri ödemesini yapacağınız süre boyunca geçerli olacak hayat sigortası masrafı da eklenecektir.

Eğer adınıza bir gayrimenkul yoksa bu durumda bankadan satın almak istediğiniz konutun tamamı için kredi alamazsınız. Ancak konutun ekspertiz değerinin %75’i kadar kredi alabilirsiniz. Bu durumda kalan %25’lik tutarı kendiniz ödemelisiniz. Ayrıca diğer tüm masraflar da sizden alınır. Yani konut sigortası ve DASK masrafı ile ekspertiz ücreti ve hayat sigortası masrafı da sizden alınacaktır. Ne kadarlık kredi alırsanız alın konut kredilerinde ve mortgage kredilerinde vadeler uzun olduğu için düşük faiz oranı uygulayan bankaları seçmeniz doğru olacaktır.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı ve Banka Kartı İçin Yedi Gün Şartı

Kredi kartları ve banka kartları hakkında yönetmelikte BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Artık bankalar kart sahiplerinin ...