Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Ne derler bilirsiniz: “Dünya’da mekan, ahirette iman”. Bu sözdeki gibi güzel, ferah bir konut hemen hepimizin ihtiyacı. Günümüzde, ev almak ise arz bolluğu ve kredi kolaylıkları nedeniyle geçmiştekinden çok daha kolay. Peki ev alırken uzun yıllarca biriktirdiğimiz paramızın heba olmayarak daha da değerlenmesi adına nelere dikkat etmeliyiz? Sizlere bu yazıda bunun cevabını vermeye çalışacağız.

Neden ev alıyorsunuz?

Ev almak isteyenlerin en başta cevabını vermeleri gereken soru evin neden alındığıdır. Ev alma amacınız, rahat, huzurlu ve güvenli bir ortamda yaşamak olabileceği gibi, birikimlerin değerlendirilmesi adına verilmiş bir yatırım kararı da olabilir. İşte bu sorunun cevabına göre, almak istediğiniz ev değişecektir.

Ne kadarlık bir bütçeye ihtiyacınız var?

Bildiğiniz gibi konut kredisiyle ev alırken, konut fiyatının yaklaşık %80’ine kadar kredi çekilebilmektedir. Bu nedenle elinizdeki birikimin alacağınız konutun yüzde 20’si civarında olması gerekiyor. Öte yandan konut kredisine başvururken de en uygun konut kredisinin hangi banka tarafından verildiğini hesaplamanız gerekiyor. Bu konuda bankaları ziyaret edebileceğiniz gibi online hesaplama araçlarıyla da size en uygun gelecek konut kredisini veren bankayı tespit etmeniz mümkün. Öte yandan, kredi çekmeden önce ödeyebileceğiniz maksimum aylık kredi miktarını da göz önünde bulundurmalısınız. 2 ay peş peşe kredi ödeyememe durumunuzda verilen 30 günlük süre içinde de ödeme yapamazsanız bankanın kredinin tamamını geri siteme hakkının bulunduğunu unutmayın. Aylık gelirinizin yaklaşık yarısına kadar kredi çekme imkanınız olduğunu düşündüğümüzde, vadeyi ihtiyacınıza göre belirlemeniz elzem. Aylık rutin giderlerinizin yanında olağanüstü harcama olasılıklarını da göz ardı etmeden ödeyebileceğiniz miktarı belirlemeniz durumunda istenmeyen sıkıntılarla karşılaşmazsınız.

Alacağınız ev hukuki şartları taşıyor mu?

Ev alırken evin muhiti, ana arterlere yakınlığı ve ulaşım kolaylığı, yapımında kullanılan materyaller, sunduğu imkanlar ve güvenlikli olması en başta dikkat ettiğimiz hususlardan. Bunların yanında ise evin krediye uygunluğu, tapusunun durumu, iskanının bulunup bulunmadığı gibi hususlar da aynı şekilde önem taşımakta. Özellikle konut kredisi alınabilmesi için söz konusu konutun belli şartları taşıması ve zorunlu deprem sigortasının yaptırılmış olması da gerekiyor.

Cevapla

x

Check Also

Konut Kredisi (Mortgage) Ürün Çeşitleri

240 Ay Vadeli Konut Kredisi Var Mı?

240 ay vadeli konut kredisinin ülkemizdeki bankalar tarafından verilip verilmediği merak edilmektedir. Ülkemizde 20-25 yıl ...