Emeklilere Yüksek Promosyon Fırsatı 2018

Emeklilere yüksek promosyon fırsatı vermek için bankalar teklif hazırlamaya başladı. Bankalar emeklilere hükümetle yapılan anlaşmaya göre karar verilen tutarın üzerinde promosyon teklifi verebilecek.

Emeklilere 2017 yılında bankalar tarafından promosyon ödemesi yapılması söz konusu. Bununla ilgili haberler pek çok yerde dolaşıyor ve emekliler arasında konuşuluyor. Ancak gelen yeni bir habere göre bankalar emeklilere kararlaştırılan tutarın üstünde bir promosyon teklifi verebilecek. Bu da bankalar arasında rekabetin ortaya çıkmasına neden olacak.

Promosyon ödemeleri hakkında ilk haber 2017 yılının Ocak ayında çıkmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı bu yıl bankaların emeklilere promosyon ödemesi yapması konusunda bankalarla anlaşma yapıldığını duyurmuştu. Daha sonra promosyon için bankalar belirli koşullar istediler. Başlangıçta çok ağır olan üç koşulun öne çıkmasının ardından bu koşullar yapılan görüşmelerin sonrasında bire düşürüldü. Bu koşul promosyon almak isteyen emeklilerin bankaya emekli maaşlarını üç yıl boyunca başka bankaya taşımayacakları konusunda taahhüt vermeleriydi.

SGK ile yapılan anlaşmaya göre bankalar emeklilere 300 TL ila 450 TL arasında değişen ve emekli maaşlarına göre hesaplanan tutarlarda promosyon ödemesi yapacaklardı. Ancak gelen son haberlere göre bankalar emeklilere verecekleri promosyon tekliflerini kendileri belirleyebilecekler. Yani bir banka emeklilere diğerine göre daha yüksek tutarda bir promosyon teklifi verebilecek. Böylece emekliler yüksek promosyon alabilmek için emekli maaşlarını başka bankaya taşıyabilecekler.

Emeklilere bankalar tarafından yüksek promosyon ödemesi yapılabilmesi emeklilerin karar vermesini zorlaştırabilir. Ancak bu konuda avantaj sahibi olan tarafın emekliler olduğunu söyleyebiliriz. Eğer emekli kişi, maaşını aldığı banka ile bir sözleşme yaptıysa ve promosyon almak için bankaya üç yıl boyunca maaşını oradan alacağına dair bir taahhüt verdiyse ancak daha sonra fikrini değiştirip maaşını daha yüksek promosyon veren başka bankaya taşımaya karar verdiyse promosyonu iade edip sözleşmeden vazgeçebilecek. Yani sözleşme feshedilebilecek. Bankaların bunu yapmak zorunda oldukları ve aksi takdirde emeklilerin bankaları BİMER’e şikayet edebilecekleri söyleniyor.

Emeklilere verilecek promosyonlar son olarak 300 TL ila 450 TL arasında belirlenmişti. Buna göre 1000 TL’nin altında emekli maaşı olan emeklilere 300 TL, 1000 TL ila 2000 TL arasında maaş alan emeklilere 375 TL ve 2000 TL’nin üstünde emekli maaşı alan kişilere 450 TL promosyon ödemesi yapılacak.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Puanım Kaç?

Bankalardan kredi kartı çıkarmak ya da kredi talebinde bulunmak isteyenler başta olmak üzere finansal durumlarla ...