Emeklilere Ne Kadar Promosyon Veriliyor?

Uzun süredir emekli vatandaşlar tarafından merakla beklenen yaklaşık bir yıldan biraz uzun süredir üzerinde çalışılan emeklilere promosyon kampanyasında detaylar belli oldu.

Kısa bir zaman dilimi içinde yürürlüğe girecek olan çalışmaya göre emekliler maaşların yüksekliğine bağlı olarak bankalarda promosyon parası alabilecekler. Promosyon tutarları 300 TL ila 450 TL arasında olacak ve emekli maaşlarının tutarlarına göre hesaplanacak.

Bir çeşit ödüllendirme olarak görebileceğimiz emeklilere promosyon verilmesine yönelik çalışma, ilgili bakanlıkla bankalar arasındaki uzun pazarlıklara sahne olmasına karşın sonunda bir çözüme kavuşarak hayata geçti. Buna göre emekliler, emekli maaşlarını hangi bankadan çekmek isterlerse o bankayı seçebilecekler ve bunun karşılığında da ilgili bankadan bir kereye mahsus olmak üzere bir para alacaklar. Alınacak para bankadan bankaya değişmemekle birlikte emekliler hangi bankayı seçerlerse seçsinler aynı promosyon miktarını almaya hak kazanacaklar. Yani bankalar arasında bir fiyat yükseltme ya da fiyat düşürme çalışması söz konusu olmayacak.

Belirlenen kriterlere göre emekli maaşının miktarına göre değişecek tutarlardan bahsetmemiz gerekirse eğer kişinin emekli maaşı 1000 Türk lirasına kadar ise yani 1000 Türk lirasından az ise bu durumda 300 Türk lirası promosyon parası alabilecek. Eğer kişinin emekli maaşı 1000 Türk lirası ila 2000 Türk lirası arasında ise bu durumda kendisine 375 Türk lirası ödeme yapılacak. Kişinin maaşı 2000 Türk lirasından fazla ise bu kez alması gereken promosyon parası 450 Türk lirası. Belirlenen ve netleşen bu tutarların daha fazlası emeklilere verilmeyecek. Yani emekli maaşı bu tutarlardan çok daha fazla olsa da kişi en fazla 450 Türk lirası promosyon parası alabilecek.

Promosyon kampanyası sonrasında para ikramiyesi alan emekli kişi en az üç yıl boyunca o bankadan maaş almak durumunda. Bunu da yazılı olarak bir taahhütname şeklinde bildirmesi gereken emekli kişi üç yıl dolmadan ilgili bankadan maaş almaktan vazgeçip bir başka bankaya geçmek isterse bu durumda aldığı promosyon parasına dair kesinti yapma hakkı ortaya çıkacak. Tüm bunların ardından bankaların uzun vadede en geniş şubeye sahip bankayı seçmesi, emeklilere özel hizmetler sunarak fark yaratan bankadan yana tercihlerini kullanması önem arz ediyor.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı ve Banka Kartı İçin Yedi Gün Şartı

Kredi kartları ve banka kartları hakkında yönetmelikte BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Artık bankalar kart sahiplerinin ...