Emekli Promosyonlarında Şartlar Kaldırıldı

Emeklilere verilecek promosyonlar 2017 yılının Ocak ayından bu yana konuşulmakta. Ocak ayının ilk haftasında belli olan ve emeklilerle paylaşılan bu haber hakkında önemli gelişmeler mevcut. Buna göre emeklilere promosyon verilmesi için bankalar tarafından öne sürülen şartlar kaldırıldı.

Emekliler sabırsızlıkla verilecek promosyonları bekliyorlar. Ancak aslında bankaların vereceği promosyonlar göründüğü kadar avantajlı değil. Zira hem bankaların vereceği promosyon tutarları hem de bankaların gerçekleştirilmesini istedikleri koşullar emekliler için pek cazip olma niteliği taşımamakta. Bu yüzden önce bankaların istediği koşullardan haberdar olup daha sonra verecekleri promosyonlara bakarak karar vermek akıllıca olacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bundan yaklaşık iki yıl önce emelilere bir promosyon müjdesi vermişti. Bu promosyonların ayrıntıları zamanla belli oldu. Önce bankalar çok sayıda koşul öne sürdüler. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’Nun yaptığı yeni açıklamaya göre bankalar bu koşullardan vazgeçtiler. Daha doğrusu, ilk etapta istedikleri koşulları geri çekip yeni ve tek bir koşul öne sürdüler. Bu koşul emekli maaşını Z bankasından alan emeklinini emekli promosyonu almak istemesi durumunda Z bankasından üç yıl boyunca maaşını almaya devam edeceğini bankaya taahhüt etmesidir. Yani bu emekli kişi promosyon alması durumunda emekli maaşını başka bankaya taşıyamamayacak.

Emeklilere verilecek promosyon bankalar tarafından emekli kişilerin aldıkları maaşların tutarlarına göre hesaplanıp belirlenecek. Emeklilere verilecek promosyon 300 TL ila 450 TL arasında olacak. Eğer emekli maaşınız 1000 TL’nin altında ise bankaların size taahhüdünüz sonrasında ödeyeceği promosyon 300 TL olacaktır. Eğer emekli maaşınız 1000 TL ila 2000 TL arasında ise bankanın size yine taahhüdünüz sonrasında ödeyeceği promosyon 375 TL olacaktır. Eğer 2000 TL üzerinde emekli maaşınız varsa bankaların verdiği en yüksek promosyonu yani 450 TL’yi almanız taahhüdünüz sonrasında mümkün olacaktır. Kısacası bu promosyonu alabilmeniz için bankada emekli maaşınızı üç yıl boyunca tutacağınızı taahhüt etmeniz şarttır.

Bankalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerin sonrasında önce üç koşul öne sürmüşlerdi. Bunlar promosyon verilecek her emeklinin bir otomatik fatura ödeme talimatı vermesi, bir kredi kartı alması ve bir kredili mevduat hesabı açmasıydı. Ancak bu koşullar çok fazlaydı. Bu yüzden de bankalar koşulları bire düşürdü.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı ve Banka Kartı İçin Yedi Gün Şartı

Kredi kartları ve banka kartları hakkında yönetmelikte BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Artık bankalar kart sahiplerinin ...