Doğru Kredi Kartı Kullanımı

Doğru Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kartları artık hepimizin cüzdanında var. Hatta pek çok insan bunu bir sosyal üstünlük olarak görmekte ve neredeyse tüm bankalardan kredi kartı almaktadır. 18 yaşını dolduran birçok genç de yine bu heves ile bankalara koşup kredi kartı talebinde bulunmaktadır. Peki, kullanmayı bu kadar sevdiğimiz kredi kartlarını nasıl kullanıyoruz? Doğru kredi kartı kullanımı nasıl yapılır? Aslına bakarsanız önemli olan kredi kartı sahibi olmak değil bu sorulara doğru cevabı verebilmektir. Çünkü günümüzde pek çok insan bir heves ile aldığı kredi kartları yüzünden sıkıntılara düşmekte ve birçok aile bu sebepten dağılmaktadır.

Kart kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Kredi kartı kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli adım, kullanılan miktar ile aylık gelirimizin dengede olmasıdır. Örneğin, aylık geliri 3000TL olan bir kişinin aylık kredi kartı borcu 3000TL’nin daha altında olmalıdır. Pek çok insan taksit avantajından faydalanmak ister. Taksit, elbette ki hepimiz için bir avantajdır ancak insanlar taksitli yaptıkları harcamaların takibini yapamamakta ve ihtiyaç duydukları her ürünü, beklemeden, taksit ile almakta ve bunun sonucunda da kartta biriken taksitler toplamı kişinin ödeyebileceği rakamın çok daha üzerine çıkmaktadır. Hal böyle olunca da bizler için bir avantaj olan taksitli kullanım bir kâbusa dönüşmektedir. Taksit yapılması, insanların satın almak istedikleri bir ürüne daha çabuk ulaşmalarını sağlar ancak ödenecek taksitler bitmeden tekrar taksitli harcama yapmamak gerekir. Aylık ödenecek olan taksit miktarının sıkı takip edilmesi ve aylık gelire göre ayarlanması gerekmektedir. Bir diğer önemli nokta da ay sonunda gelen hesap özetinde, asgari tutarın değil toplam borç tutarının ödenmesidir. Asgari tutarı ödemek o ay için kişiye avanta sağlar ancak kişi kart kullanımına devam ettiğinden ve önceki ay asgari ödemeden kalan tutar işleyen faizi ile beraber o ayki hesap özetine ekleneceğinden, birkaç ay sonra kişinin karşısına asgarisini bile ödeyemeyeceği bir kart borcu çıkmasına sebep olmaktadır.

Kart borcum gecikirse ne olur?

Kredi kartlarındaki borçlar için bankalar hesap kesim tarihinden sonra 10 gün süre vermektedir. Bu süre içerisinde ödeme yapılmaz ise hesap kesim tarihinden itibaren faiz alınmaya başlanır. Eğer 90 gün süre ile kredi kartına ödeme yapılmaz ise banka, müşterinin borcunu kanuni takibe aktarmakta ve bunun sonucunda da müşteri borcu çok daha fazla bir miktara ulaşmaktadır.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli

Kredi Kartı Başvurusu İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmeli?

Öncelikle kredi kartı günlük ihtiyaçlarımız için en önemli araçlardan bir tanesidir. Yanımızda nakit para olmadığı ...