Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Çek kırdırma genellikle şirketler tarafından yapılan bir eylemdir. Ancak nakit paraya ihtiyacı olan kişiler de zaman zaman ellerindeki çeki kırdırmak zorunda kalabilirler. Çek kırdırma işleminin nasıl yapıldığını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Çek kırdırma işlemi genellikle vadesi gelmeyen bir çekin bir miktar komisyon verilmesi ile bozdurulması işlemidir. Bu işlemi genellikle ticaretle uğraşan işletmeler yapmaktadır. İşletmeler bir hizmet vermek ya da bir ürün satmak neticesinde ellerine geçen çekleri bozdurmak için çekin vadesini beklemek istemeyebilirler. Bu durumda çeki factoring şirketlerine götürüp kırdırırlar. Bu işlem için factoring şirketlerine bir miktar komisyon verirler. Sonuçta ellerine nakit para geçer. Ancak çekin vadesi çok uzunsa ödemeleri gereken faiz de fazla olacaktır.

Çekler, kısa vadeli borçlanma araçları arasında çok kullanılan araçlardan biridir. Bu araçlar genellikle hizmet ya da ürün alan kişilerin işletmelere verdiği değerli evraklardır. Çeklerin üstünde paranın tahsil edilebileceğini gösteren bir tarih vardır. Bu tarih, çekin vadesini belirtmektedir. Çeki alan kişi vadesi gelmeden bozduramaz ancak kırdırabilir.İşte bu nedenle çek kırdırma hizmeti veren factoring şirketleri vardır. Eğer elinde çek bulunan kişi bu çeki tahsil etmek için söz konusu vadeyi beklemek istemiyorsa ayrıca nakit paraya ihtiyacı varsa factoring şirketleri aracılığıyla çek kırdırma yapar. Factoring şirketleri bu işlemden yüzde dört ile yüzde yedi arasında değişen oranda komisyon alırlar. Bu komisyonun oranı çekin kırdırıldığı tarih ile çekin üstünde belirtilen tahsilat tarihi arasındaki vadeye bağlı olarak belirlenir. Çekin üstündeki tarih ne kadar uzaksa komisyon oranı o kadar artacak, tarih ne kadar yakınsa komisyon oranı o kadar azalacaktır. Bu oran aynı zamanda factoring şirketinin vade farkı yüzünden aldığı faizdir.

Çek kırdırma işlemi ticaretle uğraşan işletmelerin nakit para sıkıntısı çekmelerini engeller. Ancak factoring şirketleri sayesinde bu mümkün olabilir. Çünkü factoring şirketleri BDDK kayıtları olan ve işlemlerini yasal olarak yapan şirketlerdir. Bu yüzden herhangi bir tehlikesi yoktur. Ancak bu şirketlerin dışında yasal olmayan yollardan işlem yapan kişiler ya da kurumlar, çeki kaybetmenize neden olabilecek kişi ve kurumlardır. Bunlara güvenmemeniz gerekir.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı ve Banka Kartı İçin Yedi Gün Şartı

Kredi kartları ve banka kartları hakkında yönetmelikte BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Artık bankalar kart sahiplerinin ...