Borsada Para Kaybetmemek İçin Altın Kurallar

Borsada Para Kaybetmemek İçin Altın Kurallar

Borsada para kaybedenlerden bahsetmeden önce borsa nedir kısaca bir özetleyelim isteriz. tercih edilen yatırım araçlarının alınıp satılması ile aradaki değer farkı ile yatırımcısına gelir getiren bir piyasadır. Borsa gibi piyasalar pek çok kişi için paranın değerine değer katmak adına umut kaynağı olurken bu piyasayı bilmeden piyasaya girip de zengin olma hayalinde olan birçok yatırımcı için de hüsrana dönüşebiliyor. Bunun en büyük sebebi de yatırımcıların piyasayı bilmeden bilinçsizce yatırım yapıp kısa yoldan zengin olma umudu içinde olmaktan kaynaklanıyor.

Borsada batanlar bunca bilinçsiz yatırımcıdan ziyade piyasayı iyi bilen ve güzel kazançlar elde eden yatırımcılarda mevcuttur. Bu kişilerin yatırımları incelendiğinde aslında ortaya bazı konularda ortak noktalar çıkmaktadır. O halde bu noktalara sizler de dikkat ettiğiniz sürece pek çok sıkıntının üstesinden gelebilirsiniz.

Borsanın Altın Kuralları

Borsada para kaybetmemek için özen gösterilmeli bunun için de borsanın işleyişinin borsadaki yatırım araçlarının nelerden etkilendiğini oldukça iyi öğrenmek borsa analizlerini iyi okumak ve ekonomik siyasi gelişmeleri de yakından takip etmek gerekmektedir.

Borsa gibi piyasalarda sadece yatırımların değerlendirilebileceği günlük yaşam için gerekli olan paranın bu gibi piyasalarda kullanılmaması gerektiğini bilen yatırımcı borsada batmak ne demektir bu kavramla hiç karşılaşmayacaktır.

Borsa da işlem yapmak ve bu işlemlerin sonuçlarını alma biraz sabır işidir. Yatırımcı aslında yatırımı yaparken uzun vadede yatırım yaptığını bildiği ve yatırım aracının uzun vadede kazandıracağını da bildiği halde beklemeye tahammülü olmadığında kazanç sağlamak yerine elindeki sermayesinden de olabiliyor. Bu nedenle sabretmeyi öğrenmeli borsa yatırımcısı.

Sürekli işlem yapmaktan kaçının ve yatırımlarınızı söylentilere göre değil ekonomik ve siyasi gelişmelere göre yapmaya gayret gösterin. Hisleriniz değil gerçekler yatırımlarınıza yön versin.

Cevapla

x

Check Also

Borsada Dalgalanma Neden ve Nasıl Olur?

Borsada Dalgalanma Neden ve Nasıl Olur?

Borsa bilindiği üzere, üzerinden para kazanılan bir yatırım aracıdır. Bu durumdan ötürü piyasaların fiyat durumları ...