Borsada Dalgalanma Neden ve Nasıl Olur?

Borsada Dalgalanma Neden ve Nasıl Olur?

Borsa bilindiği üzere, üzerinden para kazanılan bir yatırım aracıdır. Bu durumdan ötürü piyasaların fiyat durumları herkese açıktır. Düşük yapılacak bir alım sonrasında, yüksek değerden aynı alımı satmak üzerine kurulu bir kar elde etme sistemidir. Buna bağlı olarak borsanın dalgalanmalarını takip etmek ve öngörmek önemlidir. Eğer yatırımcı doğru öngörülerde bulunursa borsada yapacağı alım ve satımlardan karlı çıkar.

Peki Borsa Neden Dalgalanır?

Borsada dalgalanmanın temel nedeni arz ve talepten kaynaklanır. Eğer satış işlemleri alım işlemlerinden çok olursa borsada aşağı yönlü hareketler gözlemleriz. Aksi gerçekleşir, alışlar satışlardan fazla olursa borsa yukarı yönlü hareket eder. Bu iki durum için yaşanacak ani talepler borsada dalgalanmalara neden olur.

Ekonomik Verilerin Etkisi

Borsada dalgalanmanın bir diğer nedeni ise dış piyasalardır. Eğer Japonya, Çin, ABD gibi ülkelerdeki ekonomilerde beklenmedik gelişmeler yaşanırsa borsada dalgalanmalara sebep olabilir. Örnek olarak, eğer ABD ekonomisinde beklenen olumlu veriler gelmez, tam tersi yönde olumsuz bir seyir açıklanırsa bu borsada negatif etki yaratır. Yatırımcılar hisselerini satarak borsadan paralarını kurtarma isteği içerisine girer. Bu durumda borsada ani düşüş yaşanır. Bu bağlamda bakıldığı zaman ekonomilerde yaşanan dengesizlik ve kötü yönde seyir ilk olarak borsayı etkiler. İnsanlar paniğe kapılır ve hisselerini satma eğilime girer. Bunun tersi de mümkündür. Ekonomik verilerin beklenenden iyi olduğu açıklaması yapılırsa, borsada alımlar artmaya başlar ve insanlar daha fazla kazanç sağlamak adına çeşitli şirketlere borsa üzerinden yatırım yapar.

Borsada yaşanan bu iniş ve çıkışların ani ve sık aralıklarla olması borsada dalgalanma olarak açıklanır. Bazı yayınlarda borsada dalgalı seyir var olarak da duyarız.Eğer iyi bir borsacı ve yatırımcı olmak gibi bir hedefiniz varsa, dünya ekonomisini iyi takip etmeli, dünyanın büyük ekonomilerinin verilerini iyi izlemelisiniz. Çünkü borsadaki yaşanacak gelişmeleri takip etmek, herkes kaybederken sizin kazanmanızı ve dalgalanmadan karlı çıkmanızı sağlayabilir.

Cevapla

x

Check Also

Borsada Para Kazandıracak Adımlar

Borsada Para Kazandıracak Adımlar

Borsada nakitlerinizi düzenli ve güvenli bir şekilde değerlendireceğiniz bir kurumdur. Borsada zengin olanlar vardır, bunu ...