Bankaların Faiz Oranları

Bankaların Faiz Oranları

İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ya da konut kredisi için bankaya başvuracak olan kişiler, krediyi çektikten sonra bankalara olan borçlarının ne kadar olacağını ve ne kadar ödeme gerçekleştireceklerini kendileri ortalama olarak hesaplayabilirler. Bu hesaplamayı yapabilmek için bankaların kredilerde uyguladığı faiz oranlarını bilmeleri gerekmektedir. Her bankanın kendi içinde farklı bir faiz oranı olması, bireylerin çekeceği kredilerde oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Faiz Oranı Nedir?

Ekonomi biliminin içerisinde yer alan bir terim olan faiz, iki farklı anlama ayrılmakla birlikte bankalarda kullanılan faiz çeşidi nominal orandır. Borç anlaşmasından elde edilen oran türü olan nominal oran, bankadan borç olarak aldığınız kredi parasında faaliyet göstermektedir.

Bankalara Göre Faiz Oranları Nelerdir?

Türkiye’de pek çok farklı banka bulunmaktadır. Bu bankaların hizmet süreleri ile hizmet altyapıları da farklılık göstermektedir. Kimi bankalar yeni kuruldukları için müşteri potansiyelini artırmak adına düşük faiz sistemi uygularken, kimi bankalar ise oldukça yüksek faiz oranları uygulayabilmektedir.

Bankaların uyguladığı faiz oranları ayrıca konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisine göre de değişiklik göstermektedir. Konut kredisinin 10 yıl vade içerisinde en düşük faiz oranı %0,88 iken, ihtiyaç kredisinin 4 yıl vade içerisinde en düşük faiz oranı %1,16, taşıt kredisinin 4 yıl vade içerisinde en düşük faiz oranı ise %1,15’tir.

2016 yılı içerisinde uygulanan faiz oranlarına göre taşıt kredisinde en uygun faiz oranlarını uygulayan bankalar arasında %1,15 ile Odeabank, %1,19 ile QNB Finansbank yer almaktadır.
2016 yılı içerisinde uygulanan faiz oranlarına göre konut kredisinde en uygun faiz oranlarını uygulayan bankalar arasında %0,88 ile Ziraat Bankası, %0,90 ile Yapı Kredi ve %0,90 ile Türkiye İş Bankası yer almaktadır.
2016 yılı içerisinde uygulanan faiz oranlarına göre ihtiyaç kredisinde en uygun faiz oranlarını uygulayan bankalar arasında %1,16 ile Burgan Bank, %1,25 ile Türkiye İş Bankası ve %1,29 ile Bank Pozitif yer almaktadır.

Cevapla

x

Check Also

Emekli Promosyonumu Hangi Bankadan Almalıyım?

Emekli promosyonunuzu hangi bankadan almanız gerektiğine karar vermekte zorlanabilirsiniz. Çünkü bankalar son zamanlarda emekli promosyonu ...