Bankadan Kredi Kartı Alamıyorum

Bankalardan kredi kartı alamıyorsanız bunun pek çok durumla ilgisi vardır. Bankalardan kredi kartı alamamanızın nedenlerinin neler olabileceğini ve bu durumda neler yapabileceğinizi öğrenmek için yazımıza göz atın. 

Kredi kartı almak kredi almaktan daha kolay olsa da bankalar çoğu zaman müşterilerin kredi kartı başvurularını hiçbir gerekçe göstermeden reddedebilirler. Bu durumda kredi kartı başvurunuzun neden reddedildiğini dahi öğrenemeyebilirsiniz. Bu yüzden kredi kartı başvurusu yaparken reddedilme ihtimalinizin yüksek olduğunu farkettiğinizde başvuru yapmaktan vazgeçmelisiniz. Çünkü bankalardan aldığınız her red cevabı kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

Bankadan kredi kartı alamıyorsanız bunların belirli nedenleri vardır. En çok bilinen neden kredi notunuzun düşük olmasıdır. Kredi notunuz düşükse bankalar size kredi kartı vermek istemeyecektir. Aynı şekilde risk raporunuzda son beş yıla sit olan bankacılık işlemlerinizde riskli durumların gözlenmesi kredi kartı almanıza engel olacaktır.

Kredi kartı alırken bankaya verdiğiniz aylık gelir bilgileriniz önem taşır. Bu bilgilerde tutarsızlık görülmesi, sigortanızın olmaması ve bulunduğunuz işe yeni girmiş olmanız kredi kartı başvurunuzun onaylanmasını engelleyen durumlardır. Bankaların kredi kartı başvurunuzu reddetme gerekçelerinden biri de başka bankaya ait bir kredi kartınızın olmamasıdır. Yani başka kullandığınız bir kredi kartınızın olmamasıdır. Bu nedenle bankalar size kredi kartı vermeye sıcak bakmazlar.

Bankadan kredi kartı alamamanızın diğer bir nedeni de kara listede olmanızdır. Kara listeye bir kez girdiğinizde bundan beş yıl boyunca çıkmanız mümkün olmaz. Kara listeden çıkabilmenizin tek yolu sicil affıdır. Diğer bir yolu da zaten beş yıllık sürenin dolmasıdır. Kara listede iseniz bankalardan kredi ve kredi kartı alamazsınız. Ayrıca bankada kredili mevduat hesabı da açamazsınız. Yani banadan hiçbir kredili ürün ya da hizmet almanız mümkün olmaz.

Bankadan kredi kartı alamadığınızda yani banka sizin başvurunuza red cevabı verdiğinde kredi notunuz bu cevaptan olumsuz etkilenir. Yani bu durumda kredi notunuz düşebilir. Bu yüzden kredi kartı başvurunuza bir kere red cevabı verildikten sonra başka bankaya tekrar kredi kartı başvurusu yapmanız iyi karşılanmayacaktır. Kredi kartı başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu düzeltmeniz, sizi riskli müşteri şeklinde gösteren durumları göstermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Cevapla

x

Check Also

Kredi Kartı ve Banka Kartı İçin Yedi Gün Şartı

Kredi kartları ve banka kartları hakkında yönetmelikte BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Artık bankalar kart sahiplerinin ...