Banka Yatırım Hesabı Nedir Nasıl Açılır?

Banka Yatırım Hesabı Nedir Nasıl Açılır?

Yatırım hesabı paranızı değerlendirmek için farklı bir yatırım çeşididir. Aslında bunu mevcut çalıştığınız bankalar ile yapabildiğiniz gibi farklı çeşitli kuruluşlarında yatırım hesapları üzerinden de yatırım hesapları açılabilir. Peki, yatırım hesabı içerinde bulunan yatırım araçları nelerdir? Yani ne üzerinden yatırımlar yapılır? Bunu şöyle açarsak yatırım hesaplarının ne olduğu konusunda kafanız biraz daha aydınlanacaktır.  Hazine bonosu, hisse senedi, devlet tahvilleri, eurobond, altın, repo, borsa yatırım fonu, borsa yatırım fonu, VARANT, DCD gibi yatırım araçları üzerinden yatırım yapmanızı alım ve satım yaparak kazanmanızı sağlayan bir yoldur. Tabi bunlarda Vadeli Altın hesabı, Vadesiz Altın Hesabı gibi guruplara ayrılırlar. Bankalar üzerinden oluşturduğunuz hesaplar ile geleceğinize, çocuğunuza Mevduat ürünleri üzerinden vadeli yatırımlar yapabilirsiniz.

Yatırım hesabı nedir? sorusunu yanıtladıktan sonra yatırım hesabı nasıl açılır? Sorusunu yanıtlamamız gerekmektedir. Yatırım hesabını şubelerden, ATM’lerden, telefon bankacılığından, internet bankacılığı üzerinden de açılabilir.

Bankadan Yatırım Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Yeni bankacılık işlemleri ve sözleşmesi
Alım- satım çerçeve sözleşmeleri
Nemalandırma talimatı
Risk bildirim formu
Nüfus kimlik fotokopisi (ehliyet veya pasaportta olabilir)
Vergi kimlik belgesi fotokopisi

Gibi belgeler tamamlandığında banka sizin yatırım hesabı açmanıza izin verecektir. Tabi bu işlemleri yaparken sizin de bankanıza danışmanız ve belgeleri nasıl toplayacağınız konusunda yardım istemeniz gerekebilir.

Yatırım Hesabını Nereden Açmak Mantıklı?

Eğer çalıştığınız bankanız varsa ve güveniyorsanız öncelikle bu işlemleri güvendiğiniz bankanız ile yapmanızdır. Fakat bankalar ile çalışmak istemiyorum diyorsanız işlemler internet üzerinden çeşitli forex sitelerinden de sağlayabilirsiniz. Fakat burada başta anlamada zorluk yaşayacağınızdan ötürü bu işlemler çalıştığınız banka ile yürütmeniz bankanızda danışarak yapmanız daha akılcı bir seçenek gibi gözükmektedir. Hem daha az kafa yorucu olacaktır.

Cevapla

x

Check Also

Emekli Promosyonumu Hangi Bankadan Almalıyım?

Emekli promosyonunuzu hangi bankadan almanız gerektiğine karar vermekte zorlanabilirsiniz. Çünkü bankalar son zamanlarda emekli promosyonu ...